En welk magisch middel werd nu aangewend om zoo gansch ongedachte resultaten te bereiken Het waren toch dezelfde man schappen als te voren, dezelfde officieren en onderofficieren als voorheen. Ook de bewapening verschilde nauwelijks van die van de voorafgegane kwart eeuw. Geen ander middel werd gebezigd dan wat van Alexander, van Hannibal en Caeser af tot op dezen dag toe, de waarde van een leger bepaalt: het aankweeken van een geest van initiatief, van durf en van moed om verantwoordelijkheid te dragen. Een enkele maal misschien wel eens tot over de gren zen eener geoorloofde voorzichtigheid, soms met sterke span ning van den band van militaire ondergeschiktheid van ons, jongere officieren, tot de hoogere rangen, maar met het onmis kenbare resultaat, dat in enkele jaren tijds het kleine Indische leger, naar den geest vernieuwd, niet slechts het weerspannige Atjeh tot rede bracht, maar eveneens andere deelen van Su matra en voorts ook Borneo, Celebes en de Kleine Soenda- eilanden. Dat alles moet men zien als de vrucht van door Van Heutsz gewekte vernieuwde militaire waarden. Vernieuwde, want die waarden waren eigenlijk altijd aanwezig geweestslechts had men ze niet weten te benutten en daarom waren de wezenlijke krachten ingesluimerd. Maar ook die ver nieuwing valt onder het begrip schepping van waarden en daarom mag van Heutsz als soldaat een „Créateur de Valeurs" genoemd worden. Daarom gaat zijn beteekenis voor het Indische leger ook ver uit boven die van een gewoon succesvol legeraanvoerder. De landvoogd Van Heutsz. Wanneer men den blik langs wijder horizon laat gaan, moet men erkennen, dat hij in nog grootere mate boven anderen uitstak in zijn ambt als landvoogd over Aziatisch Nederland. Toen gedurende het eerste kwart der 19e eeuw het Nederland- sche Staatsgezag over Indië hersteld werd, strekte buiten Java, de Molukken en de Minahassa het effectieve gezag der regee ring op Sumatra zich slechts uit over de stad Padang met onmid dellijke omgeving en over onze nederzetting te Palembang. Op Borneo hadden we 3 kustplaatsen bezet en op Celebes een vesti ging te Makassar. Ons gezag in deze gebieden reikte niet veel verder dan de dracht van een geweerkogel en dat was in die dagen niet heel ver. Gedurende den loop der 19e eeuw kwam in dien toestand wel eenige verbetering, maar bij het optreden van Van Heutsz als gouverneur-generaal was het meeste toch nog te doen overig gebleven. Vooral als men niet alleen let op de breedte der te volbrengen taak, maar ook op de diepte, op de intensiteit onzer 910

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 78