921 werkelijkheid een bericht per uur; voor de sneller verloopende vredesoefe- ningen zou hij een bericht per kwartier willen eischen (N.o.m. een onmo gelijk te vervullen eisch, juist door het sneller verloop der vredesoefeningen; een bericht per uur schijnt ook dan voldoende; hoofdzaak is, dat deze ge woonte aangekweekt wordt. v.D.). In den oorlog heeft schr. nimmer onder vonden, dat een cdt. zich beklaagde over te veel berichten; men was zeer dankbaar voor berichten als: „Bij den vijand geen verandering; het bat. bezet dezelfde stelling; geen verliezen." Aan de onderlinge berichtgeving tusschen organen van verschillende wapens (b.v. cien. en art.waarnemers) mankeert vaak zeer veel. In vredestijd gaat de practijk daarvan verloren, omdat men bij den gemarkeerden vijand gewoonlijk niet de gevaarlijkste doelen kan aanwijzen. „Schützenreihe Schützenkette". De groepen in tir.-linie maskeeren snel het vuur van de automatische wapens en dwingen deze tot ontijdige stellingverandering, wat in oorlogstijd fataal zal blijken. De groep in colonne is alleen doelmatig bij smalle dekking (sloot enz.). Als normale vorm daar om een onregelmatige „Schützenrudel", breed ongeveer 15 m, in de diepte 6 pas afstand van man tot man; het is voldoende wanneer 3 of 4 fuseliers tot rechtuit schieten komen. In dit nr. eindigt de Taktische Aujgabe"begonnen in Nr. 29 met de voor gestelde oplossing van opgave 6. In een slotopmerking wordt er op gewezen, dat een bataljon bevelstechnisch anders aangevoerd moet worden dan een divisie: veelal korte mondelinge afzonderlijke bevelen; deze moeten dan echter in de kaart van ontvangers geteekend worden. Revue militaire Suisse, Febr./Maart 1935. Major D. Perret geeft in „Les armes lourdes d'infanterie" na enkele inlei dende beschouwingen uitvoerige mededeelingen omtrent Zwitsersch inf.- kanon (JK) en mortier, organisatie en gebruik. Beschrijving JK komt over een met die in M.W. Nr. 32 (I.M.T. 1935, blz. 823). Organisatie per bataljon 2 JK, 4 mortieren. Schr. stelt voor de 4de sie. (bestemd voor luchtafweer) van de mitr.cie. naar de cie. zware wapens over 1 oo.geleider, 12 geleiders, 10 paarden, groten per stuk, 2 kanonnen, qq gedragen vervoer. 4 mu. karren. Schietmethode bij vuur op snel bewegende doelen: stukscdt. stelt zich op naast den richter en brengt de correcties aan de richtmiddelen aan; rich ter behoeft dus slechts door beweging van de draaiwielen het doel in den richtkijker te volgen; bij het stuk verder nog 2 man voor laden en afvuren. Aangezien de spreiding voor vuur op tanks practisch te verwaarloozen is, wordt verwacht, dat bij geoefende bediening het 3de of 4de schot raak zal zijn aanvang van het vuur, wanneer het doel op 1000 m is. Sie. mortieren Co. en bediening als bij JK; echter 4 geleiders minder, 6 paarden, 2 mortierkarren, 90 schoten per stuk, ook bij gedragen vervoer. 4 mu. karren. te brengen; deze zou dan tellen: 1 sie. a 2 JK, 1 4 ld. mitr., 2 sien. 2 mortieren, 1 munitiesie. De sie. JK telt 1 sie. cdt., 1 sgt., 1 ord., 1 afsmt., 2 stukscdtn., 12 bedieningsmansch.,

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 89