92 7 7.6 %o in 1933. In Panama steeg het malariaziektecijfer van 31.9 %0 in 1932 tot 65.9%0 in 1933 (dus verdubbeld) voor de blanke troepen aldaar. (K.N.I.L. voor de Europeanen in 1933 32 De oorzaak hiervan wordt toegeschreven aan de laagstbekende waterstand van het Gatunmeer in 1933, waardoor de aan de oppervlakte komende algen een welkome broedplaats vormden voor de anopheles albimanus, de gevaarlijke overbrenger in de Canal-zone. In het Eng. leger in de Britsche koloniën werd in 1933 algemeen plasmo- chine toegediend. Van 1932 werd gedacht, dat het uitgebreidere en con sequentere gebruik van plasmochine vnl. verantwoordelijk was voor de uitgesproken lage malariacijfers in dat jaar. De Engelschen nemen aan, dat indien het plasmochinegebruik niet algemeen was doorgevoerd, de cijfers van 1933 nog slechter zouden zijn geweest. Gebleken zou zijn, dat chinine- plasmochine en ook atebrine-plasmochine een opmerkelijke vermindering van het aantal malariarecidieven zou veroorzaken. In de groep der „enteric fevers" (typhus, paratyphus A en B) trad weinig verandering op in het aantal ziektegevallen gedurende de laatste 3 jaren in Britsch-Indië. De meeste gevallen deden zich sporadisch voor. Een voort durende daling heeft plaats in deze groep gedurende de laatste 5 jaren. Het opnamecijfer daalde van 1.3%0 tot l.l%o. Het aantal geslachtsziekten neemt nog steeds af. In China is het infectie- cijfer nog hoog (de ziekte is hier moeilijk te controleeren) en nam nog toe in 1933, eveneens in Jamaica. ZIEKTECIJFERS Eng. Koloniën Amerika K. N. I. L- 1933 (alle landaarden tesamen) Gonorrhoe 17.2 °/00 21 %o 61 %0 Syphilis 3.3 9,9 18 Getallen gegeven ten aanzien van chirurgische patiënten geven geen aan leiding tot speciale vermelding. Wel valt op dat van het evipan-na wordt gezegd, dat de meeningen daaromtrent nog verdeeld zijn en meer ervaring moet worden verkregen voordat het algemeen kan worden toegepast. In het verslag van het Hygiëne-Departement staan eenige interessante beschouwingen over watersterilisatie te velde. Proeven in Egypte hebben aangetoond, dat met de gebruikelijke dosis ammonium- en caporietverbin- dingen de meeste watersoorten in Egypte in één uur kunnen worden geschikt gemaakt voor drinkwater mits clarificatie is vooraf gegaan. Cercariae van de menschelijke schistosomiasis waren na één uur gedood. Het artikel besluit met de vermelding van den vooruitgang in de onder zoekingen omtrent de modificaties der hedendaagsche typhus-paratyphus- vaccins verricht in het Pathologisch Instituut van de Royal Army Medical College. De proeven worden nog voortgezet. Archives de Médecine et de Pharmacie Militaires. Tome CII no: 4; April 1935 „Essai de revue générale sur la syphilis dans les armées et sa prophy- laxie" par M. Ferrabouc. In een uitvoerig en zeer lezenswaardig artikel beschouwt de schrijver het voorkomen van syphilis in het Fransche en andere Europeesche legers. Van uit verschillende gezichtspunten wordt dit vraagstuk onder oogen genomen. In 1875 was het S. ziektecijfer in het Fransche leger 11.48 %0 In 1933 idem 3.99 %o Na den grooten oorlog in 1920 was het ziektecijfer 8.37 In 1929 was het ziektecijfer slechts 4.36 De afname der frequentie is daarmee duidelijk aangetoond. Dat bij het eene wapen de infectiefrequentie grooter zou zijn dan bij het andere is niet bewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 95