Te 4 nam- en daarna nog eens te 5.30 nam. trachten de D. door een tegenaanval de boerderij F. te heroveren. Hoewel de D. infanterie tot op 30 m. weet te naderen, worden de tegenaan vallen afgeslagen door de inmiddels in F. in stelling gebrachte Fransche mitrailleurs. Den volgenden morgen doen de D. herhaalde pogingen het verloren gegane terrein na een inleidende art. beschieting te herwinnen. Forté wordt aangevallen te 4.30 en te 7.45 vom., Rétheuil te 6.30 vom. Echter weten de Franschen zich te hand haven, ook wanneer in den nam. hun voorste troepen met gas- munitie worden beschoten. Op 17 Oct. slaagt 55 R.I. er in de hand te leggen op Hennechies en het boschperceel. We vermelden nog, dat de artillerie op 15 Oct. heeft verschoten: 20.000 granaten van 75 mm (waarvan 10.000 gasgranaten) en 1200 granaten van 155 mm. Beschouwingen. We zullen onze beschouwingen beperken tot de beantwoording van de vraag, waarin de oorzaken van de misslagen van de Fran schen op 10 t/m 12 Oct. en van het succes op 15 Oct. moeten worden gezocht, terwijl toch de wederzijdsche sterkteverhoudin gen zich in den loop dier dagen in het voordeel van de Duitschers. hadden gewijzigd. Tengevolge van de geleden verliezen is de sterkte van de 126e Div. in de periode 10 t/m 12 Oct. afgenomen met 23 officieren en 688 minderen; deze verliezen komen grootendeels op rekening van 55 en 173 R.I., dezelfde regimenten, waaraan ook de aanval op 15 Oct. wordt opgedragen. Daartegenover staat, dat aan Duitsche zijde de verliezen gerin ger in aantal zijn geweest en dat de Duitschers door pionierarbeid en versterking van de fronthindernis in het tijdsverloop van 10 tot 15 Oct. het weerstandsvermogen van hun stelling aanzienlijk hebben kunnen opvoeren. De aanvalsmethoden van 10 t/m 12 Oct. moeten dus minder deugdelijk zijn geweest dan die, welke op 15 Oct. in toepassing werd gebracht. Zou men zich van den aanvang af tot de laatste methode hebben bepaald, dan zou de 126e Divisie het gewenschte resultaat eerder hebben bereikt, dan nu het geval is geweest en ten koste van belangrijk minder verliezen en geringer munitieverbruik. We moeten nochtans in onze beoordeeling den aanval in den nam. van 10 Oct. uitschakelen; op dien dag was de aard van den weerstand, dien de Franschen op hun weg zouden ontmoeten, nog onbekend; en waar het hier ging om de vervolging van een gesla gen tegenstander, was voortvarend optreden op zijn plaats en mocht niet worden geriskeerd, dat de 126e Divisie zich door 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 17