I. VELDHEEREN door G. Th. SLOTHOUBER, Gep. Kolonel der Artillerie. (Vervolg. Zie I.M.T. 1935, No. 8). IV. NAPOLÉON BONAPARTE. (Vervolg). D. De vlucht omhoog. In Toulon heerschte den 13 Juni 1793 reeds de federalistische (contra-) revolutie, zoodat Napoléon's moeder uit een oogpunt van veiligheid met haar dochters en de jongste 3 zoons naar het nabijgelegen dorpje La Vallette trokJoseph ging naar Paris om daar de belangen der Corsikaansche vluchtelingen te behartigen, en NAPOLÉON voegde zich bij het korpsgedeelte van zijn regi ment in Nice. Op dienstreis gezonden naar Valence om munitie te verzamelen voor het Armée d'Italie, werd hij door koortsaanvallen in de uit voering van zijn opdracht belemmerd Juist toen de Art. Cdt. van het leger der Conventie, dat Toulon belegerde, buiten gevecht was gesteld, was NAPOLÉON's ziekte gewekenen nu werd hij door de bij het leger aanwezige „Représentants du Comité de Salut Public" tot Art. Cdt. benoemd den 12 September kwam hij voor Toulon aan. 929 Ook gedurende deze 3 maanden van Juni tot September heeft NAPOLÉON uit zijn officiersgage weder zijne moeder met hare zes kinderen geheel onderhouden. Merkwaardig is overigens in deze tijden van spanning de houding van alle vier oudste zoons Bonaparte. Masson werpt een heel helder beeld op hun karakter „Dans le caractère que Joseph, Napoléon, Lucien et Louis ont „développé a ce moment, il est un trait commun qu'il faut retenir Was deze ziekte wellicht van min of meer politieken aard? In elk geval kwam zij hem niet ongelegen en was haar verloop zoo mild, dat hij tijdens zijn koortsen gelegenheid vond om eene brochure te schrijven en uit te geven, getiteld: „Le souper de Beaucaire", waarin hij de onmacht van den federalistischen opstand aantoonde. 2). Masson, Napoléon et sa familie, Tome I. blz. 80 e.v.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 1