gering van afmeting om daartegen meer dan één bataljon in te zetten. De uitkomst op 15 Oct. heeft bewezen, dat twee zwakke batal jons in dit geval voor het gestelde doel voldoende waren. Indien op 11 en 12 Oct meer dan twee bataljons in voorste lijn waren ge plaatst, gelooven we niet, dat de kans op succes grooter zou zijn geweest. Wel zijn we overtuigd, dat de verliezen aan Fransche zijde hooger zouden zijn geweest dan nu op die dagen het geval was. Uit de geschiedenis van de aanvallen van de 126e Div. in het tijdvak van 10 tot en met 15 Oct. '18 blijkt, hoe veel waarde moet worden gehecht aan een deugdelijke, aan den aanval voorafgaande voorbereiding. Zonder deze kan niet tot een aanval worden ge raakt, waarbij zorgvuldig wordt partij getrokken van de zwakke punten van de verdediging. Zonder voorbereiding zal ook de vuursteun te wenschen overlaten. We vermeenen dan ook hier te mogen opmerken, dat bij het veelal toegepaste systeem „aanvallen bij het aanbreken van den dag, verkennen in den laten namiddag van den voorgaanden dag" de voor voorbereiding beschikbare tijd wel zeer krap is uitge meten. Om alsdan succes te mogen verwachten, dienen andere factoren voorhanden te zijn, die bij de aanvallen van de 126e Div. niet in het spel waren: verrassing, gelegenheid tot omvatting en bedekt aanvalssterrein. Ontbreken deze factoren, dan zijn de beste kansen aan de zijde van de verdediging en is de toestand ongeveer dezelfde als bij de 126e Div. in den nacht van 10 op 11 Oct. '18. In dit geval leert de geschiedenis, dat het juister zou zijn geweest, indien de 126e Div. haar aanval van 11 Oct. had uitgesteld tot 12 en misschien zelfs wel tot 13 Oct. 948

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 20