3. DE INVLOED VAN MOREELE FACTOREN TE VELDE door F. H. TER MEULEN, Kapitein der Infanterie. I. In ons A.T.V. II zijn wederom eenige bladzijden aan dit onder werp gewijd en zeer terecht, want wanneer wij de onopgesmukte beschrijvingen van de ervaringen van frontsoldaten lezen, treft het ons telkens weer, hoe in den oorlog het moreel niet alleen de belangrijkste factor is gebleven, maar steeds in belangrijkheid toeneemt naarmate de techniek in het krijgswezen meer toepassing vindt. Zeer duidelijk is dit tot uiting gebracht in een boekje, dat onlangs onder den titel „Battle Leadership" in de V.S. van N.A. het licht zag en waarin een Duitsch officier op onderhoudende wijze en aan de hand van tal van sprekende voorbeelden zijn krijgservaringen mededeelt; bovendien blijkt uit de bewerking van de stof, dat de schrijver er in is geslaagd zijn gevechtsindrukken geestelijk te verwerken. In vredestijd leeren wij theoretisch en practisch hoe troepen eenheden in het gevecht moeten worden gebracht; veel moeilijker is het ons in vredestijd een beeld te vormen van de psychologie van het slagveld. Toch is dit absoluut noodzakelijk, omdat de aanvoerder tot plicht heeft zijn soldaten te helpen, wanneer op het gevechtsveld machtige indrukken hen bestormen en het weer standsvermogen van het zenuwstelsel op een zwaren proef stellen. En om daartoe in staat te zijn moeten wij bestudeeren door welke oorzaken het moreel kan worden aangetast en welke middelen moeten worden toegepast om het moreel hoog te houden of het te herstellen. Daartoe moeten wij te rade gaan bij hen die den mo dernen krijg uit eigen aanschouwing kennen. Uiteraard kunnen soldaten van verschillend ras op bepaalde in drukken geheel verschillend reageeren, ja, het is zelfs mogelijk, dat dezelfde soldaat bij een bepaalden indruk geheel anders zal handelen, wanneer de omstandigheden slechts gewijzigd zijn. Niet temin blijft de bestudeering van de krijgservaringen van anderen voor ons belangrijk, omdat wij daaruit de verschillende omstandig heden leeren kennen, welke in het algemeen oorzaak kunnen zijn van het geleidelijk dan wel plotseling ontstaan van moreele inzin- 949

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 21