ieder gewild moment in een bepaalden stand worden gefixeerd, ten einde den onderwijzer in de gelegenheid te stellen, de hande lingen der leerlingen door eigen waarneming (n.l. van den onder wijzer), te controleeren en zoo noodig te verbeteren. In dit stadium is de leerling dus vrijwel aan zichzelf overgelaten, mist den steun en den corrigeerenden invloed van zijn onderwijzer en moet dus zich zelf maar zien te redden uit zijn moeilijkheden Hij mist de overtuiging, dat hij het goed doet en er is niemand, die hem op dat moment kan zeggen, dat hij het fout doetdit nu is een ernstige leemte, te meer waar deze zich voordoet in een sta dium waarin de leerling minder dan ooit die leiding en den corri geerenden invloed van zijn onderwijzers ontberen kan Dit groote bezwaar is natuurlijk door den samensteller van ons schietvoorschrift voor den mitrailleur eveneens onderkend dit blijkt ten duidelijkste uit de wijze waarop men getracht heeft, dit nadeel te ondervangen, zoo goed en zoo kwaad als dat in de gegeven omstandigheden bij gebrek aan betere controle-middelen mogelijk was. In de eerste plaats was men thans gedwongen om langer dan wenschelijk of noodig geweest zou zijn, stil te staan bij de oefeningen met den vasten mitrailleur op het vaste vliegtuig model oefeningen, die oorspronkelijk alleen de bedoeling kunnen hebben, om de grondslagen van de richtmethoden bij de leerlingen vast te leggen. Maar het zijn oefeningen, die door de wijze waarop zij moeten worden uitgevoerd en door het bizondere karakter dat zij dragen, zéér tijdroovend zijn. Bovendien is men thans gedwongen om telkens nog weer terug te vallen op die oefeningen, omdat men nu bij gebrek aan een betrouwbaar controle-middel, alleen op deze wijze in de gelegenheid is, om zich zoo nu en dan te overtuigen, dat de leerlingen inderdaad de behandelde leerstof beheerschen en ook practisch juist toepassen. In de tweede plaats heeft men getracht het zoo juist besproken nadeel te ondervangen door in punt 246 ad. (2) op te nemen „De onderwijzer zal dan de uitvoering controleeren, door den leer ling de punten der begrenzing te doen noemen, overeenkomstig de nummers en letters, aangegeven in punt 212 ad (4) en (5) Bedoeld dus als een soort van controle, in de gegeven omstan digheden het éénige middel, dat den onderwijzer ten dienste staat, bij gebrek aan beter Een controle-middel echter van zeer twijfel achtige waarde daar het gebaseerd is op de waarnemingen en meldingen van den leerling zélf, en de onderwijzer beschikt over geen enkel middel, om de juistheid van die meldingen of verrich tingen te toetsen aan eigen waarnemingen Faute de mieux wordt door deze bepaling een factor ingescha keld, welke bedoeld is als controle-middel, doch welke uit den aard der zaak in dat opzicht ten eenenmale faalt, en falen moet, aan gezien de onderwijzer zijn conclusies bouwen moet op hetgeen de leerling zélve waarneemt of méént waar te nemen op een bepaald 957

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 29