wijzer toch den indruk van een juiste uitvoering zijner handelin gen te verwekken. De eischen, waaraan een dergelijk controle-middel zou moeten voldoen, zijn dus in het kort 1) Een zelfstandige controle door den onderwijzer. 2) Deze controle moet onafgebroken mogelijk zijn, gedurende alle handelingen van den leerling tijdens het richten. 3) De leerling mag door deze controle in geen enkel opzicht worden belemmerd of gehinderd in zijn handelingen. 4) Het controle-middel moet bruikbaar zijn voor alle richt-oefe- ningen met den mitrailleur op vliegtuigen, dus óók bij het gebruik van losse of scherpe patronen op het bewegende vlieg tuigmodel. Bovenstaande eischen vormden voor mij het richtsnoer bij het zoeken naar een dergelijk controle-middel, en het sprak haast van zelf, dat daarbij als uitgangspunt mijn aandacht zich vestigde op het grond-principe van de bestaande richtings-controleurs, zooals wij die kennen voor het geweer of de karabijn M. 95 en voor den mitrailleur Inf. M. '23. Deze moeten echter, om te kunnen worden gebruikt, op het wapen bevestigd zijn, terwijl men daarbij tevens beperkt wordt in het te bezigen vizier; beide factoren vormden een bezwaar voor de toepassing van dit soort instrument zonder méér, bij den mi trailleur, voorzien van luchtdoel-richtmiddelen. Het principe zélf echter schiep voor mijn doel een mogelijkheid, en daar heb ik dan ook gebruik van gemaakt. Waar bevestiging op het wapen zelf niet uitvoerbaar bleek, in verband met de aanwezigheid daarop van de luchtdoel-richtmid delen en mede in verband met de eigenaardigheden die de wijze van richten met deze richtmiddelen kenmerken, moest er gezocht worden naar een andere bevestigingswijze. De oplossing van deze moeilijkheid was gevonden, toen ik op het idee kwam, om een soort van RICHT-BRIL te construeeren, waarin het principe van den normalen richtings-controleur was toegepast. De rest was toen betrekkelijk eenvoudig en ik stuitte daarbij ook niet meer op moeilijkheden van bijzonderen aard. Wij kunnen nu overgaan tot de beschrijving van het door mij geconstrueerde instrument. Kort nadat ik op het idee van een RICHT-BRIL gekomen was, ontvingen wij bij de Afdeeling een aantal „Brillen voor Zoeklichten"; voor diegenen, die nog niet persoonlijk met deze brillen bekend mochten zijn, het volgende: De bril lijkt in uiterlijken vorm op een eenvoudige stofbril, en bestaat uit een lederen „gelaatstuk"; dat de oogholten, de neus brug, en de onmiddellijke omgeving der oogholten, bedekt. In dit gelaatstuk zijn twee cirkelvormige gaten uitgespaard, waarin zich de oogglazen in een eenvoudig, zwartgelakt metalen montuur bevinden; deze oogglazen zijn donker gekleurd, ten einde de oogen 959

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 31