te beschermen tegen felle lichtbundels (men kan er zelfs door in de zon kijken, zonder merkbaren last van het licht te onder vinden) Ten slotte is het lederen gelaatstuk voorzien van een ver stelbaren elastieken hoofd-band, waarmede de bril op normale wijze bevestigd wordt. Ik confisqueerde „onder nadere goedkeuring" zoo'n bril, ver wijderde daaruit het montuur met oogglas voor het rechter-oog, en stelde in de plaats van dat montuur een daartoe pasklaar ver vaardigd montuur, bestaande uit een cylindervormigen oogdop, aan de achterzijde voorzien van een uit-stekenden rand of kraag, in den geest van de op de oorspronkelijke monturen aanwezige kragen, welke alleen dienen voor de bevestiging der monturen in de cirkelvormige openingen van het „gelaatstuk" der brillen. Het bovengenoemde cylindervormig gedeelte van den oogdop maakt met het vlak van den kraag of rand, een hoek van ongeveer 30 graden; hierdoor werd bereikt, dat bij normaal opgezette bril, de as-lijn van den oogdop niet buitenwaarts gericht is, doch zuiver recht vooruit, dus in de richting van de normale oogas bij rechtuit kijken. Dit bleek noodig ten einde te voorkomen, dat de richter bij het richten zijn oog, en dus ook zijn hoofd, zou moeten verdraaien, hetgeen een gedwongen houding zou geven. Op dezen aldus gevormden en bevestigden oogdop, wordt nu de eigenlijke richtings-controleur geplaatst, waarvan een eveneens cylindervormig gedeelte van den achterwand, eenigszins klem mend past op de bus van den oogdop. Het „huis" van den richtings controleur is verder zuiver kubus-vormig gemaakt van dun mes singplaat en in- en uitwendig zwart (dofgeverfd. Voor- en achterwand hebben cirkelvormige openingen, waarvan de diame ters gelijk zijn aan de diameter van den oogdop. De rechter- zijwand is eveneens voorzien van een cirkelvormige opening van dezelfde diameter dit vormt het kijkgat voor den onderwijzer, die dus rechts van den leerling komt te staan tijdens het uitoefenen van zijn controle. De ribben van het kubus-vormige huis zijn 6 cm lang. In het verticale diagonaalvlak, gaande door de linker-voorste en de rech- ter-achterste ribben van den kubus, is een dunne glasplaat aange bracht; hiervoor heb ik een op maat gesneden fotografische glas plaat gebruikt, afkomstig van een oud cliché, waarvan de gelatine- laag natuurlijk verwijderd was. Dit materiaal beantwoordt uitste kend aan het gestelde doel, n.l.: in den stand, waarin de glasplaat in de kubus bevestigd is, de lichtstralen voor den richter onge broken en ongehinderd dóór te laten, en ze tevens onder 90 graden naar rechts te kaatsen, waar zij voor den onderwijzer het beeld moeten vormen. Geheel overeenkomstig het in de normale rich- tings-controleurs toegepaste principe, fungeert deze onder 45 gra den geplaatste glasplaat hier dus als spiegel ten behoeve van den onderwijzer, terwijl de richter er geen last van ondervindt. 960

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 32