Ten slotte bleek het gewenscht, om boven den oogdop aan het leder van het gelaatstuk een eenvoudigen elastieken band te be vestigen, welke over het voorhoofd heen naar achteren loopt en daar verbonden is met den elastieken bril-band (ongeveer als de voorhoofdsband bij ons gasmasker). Dit was noodig ter compen seering van het gewicht van het huis, en tevens ter verkrijging van een stevigere bevestigingswijze. Alles werd ter plaatse door den geweermaker van de afdeeling onder mijn toezicht vervaardigd; het werk is buitengewoon een voudig en de kosten zijn minimaal. Ter nadere verduidelijking van e.e.a. zijn hier enkele figuren bijgevoegd, waarnaar overigens moge worden verwezen. HET GEBRUIK en de TOEPASSINGEN van den RICHTINGS CONTROLEUR. Na de bovenstaande uiteenzettingen kunnen wij hierover kort zijnde leerling zet den bril met daaraan bevestigden richtings controleur op, zóódanig, dat hij ongedwongen rechtuit kan zien bij het richten. De onderwijzer plaatst zich rechts van den leerling en recht tegenover het kijkgat in den rechterzij wand van den kubus, zóódanig, dat hij in zijn gezichtsveld het beeld opvangt, dat ge vormd wordt door het doel (vliegtuigmodel) en de richtmiddelen (kringkorrel en kringvizier). Hij volgt nu voortdurend door het kijkgat de uitgevoerde bewegingen van den leerling, waarbij hij doorloopend in de gelegenheid is, om de onderlinge standen van doel en richtmiddelen ten opzichte van elkaar, waar te nemen en aldus te controleeren, of de leerling e.e.a. al of niet juist verricht. Op ieder oogenblik is hij thans zelfs in staat om den leerling te zeggen, WELKE fouten hij maakt bij het richten, waardoor de leidende en controleerende taak van den onderwijzer ten volle tot haar recht kan komen. Hierbij dient één ding in het oog te worden gehoudengeheel overeenkomstig de toepassing van den normalen richtings-contro- leur, doet zich ook hier het feit voor, dat, wat door den leerling RECHTS wordt gezien, de onderwijzer LINKS ziet. In verticalen zin is alles voor beiden gelijk, aangezien het beeld in die richting niet wordt omgekeerd. Dit is het éénige nadeel, dat zich voordoet, en dit wordt gemakkelijk ondervangen, wanneer de onderwijzer zich een weinig met dit feit vertrouwd heeft gemaakt, hetgeen zonder eenige moeilijkheden al zeer spoedig het geval bleek te zijn tijdens de door mij genomen proeven met het kader bij de afdeeling. Tenslotte valt er nog een gebruiksmogelijkheid van dezen rich- tings-controleur te vermelden welke als zoodanig eigenlijk niet in mijn bedoeling heeft gelegen en dus een toevallige bate vormt, die echter van zeer groot belang is; ik bedoel n.l. dat deze richtings controleur in zijn huidig en vorm uitstekend en zonder méér te gebruiken is als controle-middel bij de richtoefeningen of zelfs 961

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33