Het is absoluut noodzakelijk, dat wij be schikken over eenige afdeelingen artillerie buiten Divisie verband. De eenige manier om te bereiken, dat de vijandelijke artillerie op het uur U zooveel mogelijk buiten werking gesteld is, is gelegen in neutralisatie. O.i. kan in den bewegingsoorlog met een vuurdichtheid van 90 schoten per h.a. voor 7,5 cm en 60 per h.a. voor 10,5 hw. (verlies inbegrepen) volstaan worden. Een en ander zal onder VI „Vuurdichtheid" nader toegelicht worden. II. Welk projectielG. of G. K.? In de buitenlandsche literatuur (Faucheron, Cherry e.a.) huldigt men over het algemeen de meening, dat de G. het aangewezen projectiel is voor de artilleriebestrijding. Uit ons V.S.A. echter zou men kunnen opmaken, dat de neutra lisatie wel degelijk zou kunnen geschieden met G.K. Punt 117e geeft n.l. aan, dat tegen artillerie in stelling, met de bedoeling de bediening te treffen en de munitievoorziening te belemmeren G.K.T. of G.S.W. of G.Z.V. gebezigd kunnen worden, terwijl punt 225 op blz. 95 onder c. vermeldt, dat onder neutralisatie te verstaan is het afbreuk doen aan het vuur eener vijandelijke batterij door het belemmeren harer bediening en aanvulling neutraliseerend vuur) Zooals in III hieronder nader wordt uiteengezet, beoogt de neutralisatie ook het schokken van het moreel van den vijand op een dusdanige manier, dat hij voorloopig wel niet meer zal gaan schieten. De G. echter met zijwaartsche en terugvliegende scherven, heeft een veel grooter moreel effect dan de G.K., bovendien is de bedie ning tegen G.K. vuur veel beter gedekt dan tegen G. Ten slotte is bij een voltreffer de uitwerking der G. veel grooter dan van een G.K. III. Op welke wijze geschiedt de neutraliseering In de Revue d'Artillerie van '27 komt een artikel voor van den gen. Faugeron „La Contre-batterie". In dit artikel wordt de noodzakelijkheid betoogd, dat bij neutralisatie, de duur der vuur stoten niet langer mag zijn dan 2 a 3 minuten, want na dien tijd is iedereen die niet gewond is, gevlucht of heeft een schuilplaats gevonden. Het vuur moet daarom na enkele minuten gestaakt wor den. Het personeel zal dan nog eenigen tijd in de dekkingen blijven en een herhaling van het vuur verwachten. Bij de emotie der geleden verliezen komt nu de vrees deze opnieuw te ondervinden, na eenigen tijd zal de bediening echter weer te voorschijn komen om haar taak te hervatten. Het personeel zal de gewonden en 966

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 38