dooden weg brengen, verbindingen en defecten herstellen, enz. Nauwelijks hiermede klaar en begonnen het vuur opnieuw te openen, moet een volgende vuurstoot van ongeveer 2 minuten het weer verrassen en naar de dekkingen drijven, dezelfde verliezen herhalen zich, bij de angst komt nu ook de ontmoediging, de demoralisatie begint Wanneer op een dergelijke wijze de benoodigde hoeveelheid munitie in een drietal vuurstooten wordt afgegeven, zal het per soneel voor vrij langen tijd geneutraliseerd zijn, soms voor ver scheidene uren. Hoe groot moet de tusschenpauze tusschen de vuurstooten zijn? Aan den eenen kant niet te kort, omdat de vijand dan nog niet den tijd heeft gehad om te voorschijn te komen, aan den anderen kant niet te lang, ten einde niet den indruk te laten vervagen en hem de gelegenheid te geven om van stelling te veranderen. Om de gedachte te bepalen, in den bewegingsoorlog ongeveer 10 a 15 minuten, terwijl de rustpauze tusschen den eersten en tweeden vuurstoot iets korter dient ge nomen te worden dan die tusschen de 2e en 3e. In het voorgaande is alles wel heel mooi voorgesteld, of het in werkelijkheid ook zoo zal zijn, valt nog wel te bezien. Het systeem echter om korte vuurstooten te geven is zeer zeker aan te bevelen, of men een zelfde aantal schoten op een doel afgeeft in 2' of in 5' maakt met een gelijk aantal verliezen in het eerste geval beslist meer effect dan in het tweede geval. De neutralisatie zal echter niet onbepaald lang duren, het is dus noodig deze te onderhouden. Op welke wijze moet dit nu geschie den? O.i. op dezelfde manier als de neutralisatie plaats vond, nl. door korte, krachtige vuurstooten, doch nu met grootere tusschen- ruimte, daar aangenomen mag worden, dat het zich herstellen van iederen volgenden mokerslag steeds langer zal duren. Zoodra nu een geneutraliseerde batterij het vuur weer opent, zal een nieuwe vuurstoot haar opnieuw moeten overvallen. De benoodigde hoe veelheid munitie zou te stellen zijn op 3060 schoten per h.a. per uur voor 7,5 cm en 2040 voor 10.5 cm hw. (één a twee vuur stooten per uur). Bovenstaande methode van schieten is er op gebaseerd, dat de vuurleider het doel zelf niet ziet. In het laatste geval toch behoeft de tweede stoot pas afgegeven te worden, wanneer de vijand het vuur opnieuw opent of wanneer hij bezig is van stelling te veran deren. In „The journal of the United service institution of India" stelt de overste R.G. Cherry M.C. in „Modern Counter batterij" zich het bereiken van de neutralisatie van vijandelijke artillerie op de volgende wijze voor. Hij neemt een bepaald geval onder de loupe, nl. dat voor neutralisatie benoodigd zijn 150 schoten en de 967

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 39