„toi, Ministre, de le consacrer au service de la République." Zeker is het, dat dit oordeel gegrond op NAPOLÉON's optreden voor Toulon overdreven gunstig luidde; hij had bij de keuze der batte rijstellingen een helder inzicht betoond, maar ook niets meer. En toch was hij den 19 October reeds „chef de bataillon", den 27 Octo ber „adjudant-général de brigade" en den 22 December 1793 (1 nivose an II) „général de brigade". „II n'hésite pas un instant a accepter cette élévation si subite, a „prendre les responsabilités qu'elle entraine a chaque échelon il a „tout de suite le ton qui convientil est né Imperator." Masson, I, „blz. 83. Aldus werd NAPOLÉON, nauwelijks 24 jaren oud, na 8 dienst jaren als officier, van welke hij de helft met verlof was geweest, tot Brigadegeneraal bevorderd In zijne nieuwe functie werd hij al dadelijk belast met de in spectie van de kustversterkingen aan de Middellandsche Zeeen hij volbracht deze taak zoo nauwgezet, dat hij zich vijanden maakte en naar Paris werd ontboden om zich te rechtvaardigen. Zijn gewoonte getrouw volgde hij dit regeeringsbevel niet op, en scheen de zaak daarmede afgedaan. Met den steun van Augustin Robespierre, de broeder van Maxi- milien Robespierre, werd NAPOLÉON vervolgens benoemd tot „général d'artillerie" in het Armée d'Italie maar de val der Ro- bespierres op den 9 Thermidor an II (27 Juli 1794) werd ook NAPOLÉON bijna noodlottig. Den 9 Augustus werd hij in Nice gevangen genomen en opgesloten, doch na zijne verdediging op 20 Augustus weder in vrijheid gesteld, zij het ook niet in functie hersteld eerst den 14 September volgde zijn wederaanstelling tot generaal der Artillerie. Uit zijn brief van verdediging van den 27 thermidor citeer ik den volgenden zin „Le sentiment de ma conscience soutient mon ame dans le calme, „mais les sentiments de mon coeur sont bouleversés et je sens qu'avec „une tête froide, mais nu coeur chaud, il n'est pas possible de se „résoudre a vivre longtemps dans le suspicion." En nu vatte hij een nieuw plan op: de verovering van Corsica, dat door Paoli aan de Engelschen was overgeleverd. Alle voorbe reidingen werden getroffen en den 2 Maart 1795 was de expeditie gereed een Fransche vloot van 25 oorlogsschepen zou het lan dingsleger van 10000 man, waarbij NAPOLÉON het art. commando zou vervullen, voorgaan. Op 13 en 14 Maart 1795 werd de vloot echter door de Engelschen bij Kaap Noli verslagen, en daarmede viel het gansche expeditieplan in duigen. Daar NOPOLÉON's plaats in het Armée d'Italie inmiddels door een ander was ingenomen, werd hij op 9 April 1795 overgeplaatst 931

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 3