vijandelijke batterij gedurende uur geneutraliseerd dient te worden. Hij geeft dan het volgende voorbeeld: 5 minuten concentratie 60 schoten 10 rust 4 concentratie 40 schoten 12 rust 4 concentratie 40 schoten 10 rust. Het verschil is hoofdzakelijk gelegen in den duur der concen tratie. De generaal Faugeron wil deze niet langer doen duren dan 2 minuten. Het moreel wordt juist het meest geschokt door een zoo krachtig mogelijken, korten vuurstoot (mokerslag). Ook de uitwerking der neutralisatie slaat de gen. Faugeron veel hooger aan (duur soms verscheidene uren). De gen. Faugeron spreekt over dekkingen waarin het perso neel der onder vuur genomen batterij zich zoo spoedig mogelijk tijdens de beschieting zal verschuilen. Men zal zich afvragen: komt dit in den bewegingsoorlog wel voor O.i. wel, ons V.B. geeft dit trouwens ook aan. Het eerste wat in stelling staande artillerie moet maken na de maskeering, zijn open afwachtingsdekkingen voor de bedieningsmanschappen. Met deze mogelijkheid moet dus wel degelijk rekening worden gehouden. Hieruit valt de conclusie te trekken dat de neutralisatie verkre gen zou moeten worden in één vuurstootaf te geven in 6 a 7 minuten, gevolgd door een storend vuur. Een belangrijk verschil dus met het idee van den generaal Fau geron, de Instruction sur le tir, e.a. In de buitenlandsche literatuur huldigt men over het algemeen de opvatting, dat de neutralisatie behoort te geschieden door één af deeling op één vijandelijke batterij; de overste Cherry geeft de voorkeur aan de verhouding 2 batterijen op 1. Is dit echter altijd noodzakelijk Bij de beantwoording van deze vraag moet men zich afvragen: waar gaat het om? Het antwoord zal zijn, dat de uitwerking afhankelijk is van: het vereischte aantal projectielen, in een bepaalden tijd op een bepaalde plaats te brengen. Is dit 968 Gaan we thans na wat ons V.S.A. omtrent het neutraliseeren voor schrijft. pt. 230. Om de gedachte te bepalen volgen hieronder eenige gege vens omtrent de hoeveelheden munitie, noodig voor het bereiken van de daarbij aangegeven uitwerking b. artillerie in stelling. Met de bedoeling de bediening en de munitie-voorziening te belet ten, bij onzichtbaarheid der enkele stukken en op middelbaren af stand 200 schoten, af te geven binnen 6 a 7 minuten, gevolgd door een storend vuur van 60 schoten per uur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 40