passen ter weerszijden van het doel met 4 °/0o- Bovenstaande foutjes zullen elkaar veelal gedeeltelijk opheffen, echter moet niet uit het oog worden verloren, dat van het principe wordt uitgegaan, dat de uitbreidingen zoo groot moeten zijn, dat de zekerheid bestaat dat het doel binnen deze begrenzingen ligt. ad. 2. De uitbreidingen ten gevolge van de mindere zuiverheid der plaatsbepaling van het doel en c.q. van de batterijen. De fouten, welke onder deze groep vereenigd zijn, zouden wij de constante fouten kunnen noemen, daar zij onafhankelijk zijn van den afstand. Bij het nagaan van de zuiverheid van de plaatsbe paling van het doel, komen wij dan tot de volgende gevallen a. Het doel wordt op de kaart bepaald. De zuiverheid van de plaatsbepaling hangt af van de zuiverheid der kaart. Nu mag de fout in onze kaarten niet grooter zijn dan 10 m, doch door de verteekening, tengevolge van het te breed teekenen der groote wegen enz., ware deze fout toch zeker op 25 m te stellen, een bedrag dat ongetwijfeld niet te groot mag worden genoemd. Daar niet bekend is, in welken zin zij werkt, moet zij dus naar alle zijden in rekening worden gebracht. b. De ligging van het doel wordt bepaald door een luchtwaar- nemer. Van onze waarnemers wordt geëischt, dat zij de coördina ten van een doel kunnen vaststellen met een zuiverheid van een mm nauwkeurig. Alles hangt nu af van de vraag: welke kaart heeft de waarnemer van het terrein van actie In den bewegingsoorlog zal dit wel een kaart zijn met een schaal van 150 000; dus een zuiverheid van 25 m. Hierbij komt dan nog een kaartfout van 25 m. De zuiverheid van aanpeilen zouden wij dan willen stellen op 50 m. (Frankrijk 100 m). c. Bepaling van het doel door middel van peilposten. (L. M. D.) In Holland neemt men hiervoor 2550 m In Frankrijk daaren tegen 20 m. Daar wij echter niet over de instrumenten beschikken, welke de Franschen hiervoor gebruiken, zouden wij de zuiverheid willen stellen op 50 m. d. De zuiverheid der plaatsbepaling van de batterij. Hierom trent stonden geen gegevens ter beschikking. Om echter toch een getal te noemen, ware de zuiverheid te stellen op 25 m. Bij het nagaan van 30 daginvloedvuren welke te Poedjon werden afgegeven waarbij aan het doel de uitbreidingen werden ge geven volgens voorgaand principe, voor zuiverheid van plaats bepaling van doel en batterij (door den meettroep vastgelegd) werd genomen 25 m bleek dat bij toepassing der juiste dag invloeden: 972 Dit geldt uiteraard alleen voor kleine, langs een grooten weg gelegen doelen. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 44