naar het Westleger onder Hoche. Deze overplaatsing was gansch niet naar NAPOLÉON's zin dus volgde hij het bevel niet op, maar reisde naar Paris, waar hij IV2 maand later arriveerde. Zijn ongehoorzaamheid had nu tot gevolg, dat hij van de artillerie van het Westleger werd overgeplaatst naar de infanteriedie schande was hem toch tè erg en toen al zijn vertoogen niets hielpen, meld de hij zich ziek, waarop hij 20 dagen ziekteverlof kreeg. Een kort respijt inderdaad, maar voor NAPOLÉON voldoende om het con tact op te nemen met Doulcet de Pontécoulant, een der invloed rijkste mannen van het Comité de Salut Public, die alles in het werk stelde om NAPOLÉON weder in het leger voor Italië be noemd te krijgen. Maar ook dat hielp nietwant nu volgde het besliste bevel om zich als brigadegeneraal der infanterie naar het Westleger te begeven, daar anders ontslag zou volgen. Ook nu gehoorzaamde hij niet, doch diende den 30 Augustus 1795 een verzoekschrift in om te worden belast met de reorgani satie van de Turksche artillerie, waartoe door den Sultan een ver zoek tot de Fransche Regeering was gericht. In dit request hemelde NAPOLÉON zijn eigen verdiensten zoodanig op, dat het Comité eigenlijk een misdaad zou begaan door een dermate kranig artille rist naar het buitenland te laten gaan; wat NAPOLÉON, die met trouwplannen rondliep, dan ook allerminst van plan was. Den 15 September kwam de beschikking op zijn verzoekschrift, dat werd ingewilligd. Edoch op denzelfden dag kreeg hij van het ministerie van oorlog de mededeeling, dat hij vanwege zijn weige ring om het bevel om naar het Westleger te gaan op te volgen, als officier was ontslagen „Le général de brigade Buonaparte, ci-devant mis en réquisition „prés du Comité, est rayé de la liste des officiers généraux employés, „attendu son refus de se rendre au poste qui lui a été assigné." Masson, I, blz. 123. Bleef dus de missie naar Turkije. Maar ook deze kwam niet tot uitvoering omdat inmiddels in Paris nieuwe onlusten waren uit gebroken, tot welker onderdrukking op den 13 Vendémiaire an IV Barras tot opperbevelhebber van de troepen van Paris en van het Armée de l'Intérieur werd benoemd. En omdat Barras geen soldaat was en dus een vakman naast zich behoefde, koos hij NAPOLÉON voor die taak. Een bepaalde benoeming tot „Commandant en second" heeft NAPOLÉON niet gekregenmaar voor hem was de hoofdzaak, dat de Conventie op den 13 Vendémiaire de overwinning behaalde. Uit dankbaarheid voor zijn steun werd NAPOLÉON nog denzelf den dag tot tweeden bevelhebber benoemd, en elf dagen later, den 24 Vendémiaire (16 October 1795) tot „général de division", later opperbevelhebber van Paris. 932

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 4