hebben, lijkt mij hoogst onaannemelijk. Ik geloof dan ook met stelligheid, dat in deze eenheid van den aanval de kracht van de moderne jagerformaties gezocht moet worden. Tegenover deze redeneering zal men direct kunnen stellen, dat de bommenwerpers in groote formaties optreden, zoodat het hier geen kwestie is van 12 tegen 4, maar minstens van 12 tegen 12 mitrailleurs. Een jagerpatrouille zal echter nimmer alleen een aanval op meer- motorige formaties inzetten. Zoolang de bommenwerpers in geslo ten verband vliegen, belooft de jager-aanval weinig succes daar de aanvallende jagers in het geconcentreerde vuur van de beweegbare mitrailleurs komen. Eerst zal daarom de gesloten formatie moeten worden opgebroken en daarna kunnen de afzonderlijke bommen werpers worden bestreden. Of wel men zal trachten het afweer- vuur van de bommenwerpers te versnipperen door tegen die bom menwerpers samengestelde aanvallen van minstens één afdeeling uit te voeren. Gelijktijdig wordt door de 3 patrouilles de aanval ingezet, bijv. één van boven in duikvlucht, één van opzij en één van achteren. Op de middelen die gebruikt worden om de geslotenheid van de formatie bommenwerpers te verbreken, zal ik aanstonds verder ingaan. De moeilijkheden van het voorhouden heb ik zoo juist reeds genoemd. Stel den vuuropeningsafstand op 250 m en de vuurein- diging op 200 m, dan is de minimum voorhoudsafstand voor geval 2 (niet-gesynchroniseerde mitrailleur Vickers) 25 m en voor geval 4 slechts 19 m. Hoe grooter de aanvangssnelheid van den kogel, hoe kleiner de voorhoudsafstand. In dit opzicht geven mo derne mitrailleurs dus ook alweer voordeelen boven de verouderde Vickers. Doch als een eenvoudige verstelling van de mitrailleurs mogelijk zou zijn, zonder dus het vizier te veranderen, zou verkre gen kunnen worden dat rechtstreeks op den bommenwerper ge richt kan worden met vermijding van hoogtefouten. Een verstelling naar links of rechts van 8° is daartoe voldoende. De mogelijkheid van uitvoering bestaatof de constructie vol doende eenvoudig en solide is, zal moeten worden afgewacht. Toepassing van deze vereenvoudigde richtmethode zou een groot bezwaar van het vuren op groote afstanden bij aanvallen onder een hoek opheffen. Blijft verder nog over als middel om de superioriteit van den jager te verzekeren de toepassing van zwaar kaliber mitrailleurs. En dan zijn wij gekomen op het gebied van den kanon-jager, waarover het laatste jaar reeds zoovele artikelen zijn verschenen. De voor- en nadeelen zijn door Luitenant van Dam uitvoerig behan deld in de April-, Mei- en Juni-nummers van het Indisch Militair Tijdschrift, terwijl ook in het „Wetenschappelijk Jaarbericht 1934" enkele bladzijden aan dit onderwerp zijn gewijd. 983

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 55