Zijn toepassing berust op de mogelijkheid van grooteren vuur- openingsafstand en op de grootere uitwerking van het enkele schot, waardoor practisch de geheele bommenwerper als trefbaar oppervlak kan worden beschouwd. Het kaliber moet daartoe minimum 20 mm zijn, terwijl gebruik van explosieve projectielen noodzakelijk is. Eén treffer is nu wèl voldoende om, hetzij het vliegtuig af te schieten, hetzij het te dwingen tot langzamer vliegen en daardoor opgeven van het verband met de overige bommenwerpers. Die grootere vuuropenings-afstand bedraagt momenteel nog slechts 400 m, waardoor de kanon-jager tóch buiten het vuur- bereik van mitrailleurs blijft. Men voert als bezwaren aan de geringe vuursnelheid n.m.l. 400 sch/minuut, waardoor bij aanvallen van opzij of in duik vlucht een zeer geringe vuurdichtheid wordt verkregen, juist als bij onzen Colt-mitrailleur. Daar komt dan nog bij, dat de trefkans ongunstig wordt beïnvloed door de groote voorhoudsafstanden die bijv. op 400 m t.o.v. een bommenwerper met 324 km/uur snelheid al ruim 40 m bedraagt. Die groote vuuropeningsaf stand maakt dat zoo'n kanon-jager alleen door andere jagers of door met kanonnen uitgeruste bom menwerpers kan worden afgeschoten. Zijn voorstanders zijn vooral onder diegenen te vinden, die van meening zijn, dat tegen 2-motorige bommenwerpers de met mi trailleurs bewapende jager geen kans meer heeft. Zoo laat de Fransche kapitein Rabatel zich uit: „De 1-zits jager, alleen met mitrailleurs uitgerust, zal tegenover de meerzitters, die met talrijke mitrailleurs of zelfs met kanonnen zijn bewapend, een bepaald slecht wapen blijven. Zijn aanval op deze zware bommentoestellen is niet meer mogelijk. Er blijft ons geen andere keuze dan de toepassing van het vliegtuigkanon. De kanonjager kan, wanneer deze alleen wordt ingezet, misschien nog niet als de oplossing worden beschouwd, die onder alle om standigheden zijn tegenstander afschiet, in patrouille-verband op tredend, schijnt het mij toch de beste afweer tegen vijandelijke luchtaanvallen". Ik voor mij persoonlijk geloof ook in de bruikbaarheid van den kanonjager, echter niet voor den aanval van opzij of in duikvlucht, in verband met de geringe vuursnelheid, ook al wordt hieraan tegemoet gekomen door de toepassing van 2 kanonnen. Zoo is de Poolsche jager P Z L P 24 o.a. uitgerust met 2 Oerlikon-kanon- nen van 21 mm, in den vleugel ingebouwd, 1 gesynchroniseerden mitrailleur. De aanval recht of schuin van achteren lijkt mij de aangewezen methode. Eén van de groote voordeelen van het kanon gaat daarbij wel is waar verloren, daar het kwetsbaar oppervlak van den bommen werper bij een aanval van achteren practisch hetzelfde is voor 984

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56