van individueele aanvallen. Een direct en trouwens ook logisch gevolg van de zware bewapening van de 2-motorige bommenwer pers is dus dat een grooter aantal jagers vereischt is om successen te kunnen boeken. Tegen 1-motorige toestellen heeft de jager zeer weinig van zijn gevechtswaarde ingeboet. Tegen den samengestelden aanval van één patrouille jagers, n.m.l. door den gelijktijdigen aanval van opzij en van boven, kan de 1-motorige bommenformatie zich alleen en dan nog niet eens volledig, beschermen door de combinatie van manoeuvre en vuur. Rest mij nog te bespreken de kwestie 1- of 2-zits-jagers en de meer-zits-gevechtsvliegtuigen. De 1-zits jager is van beide de snelste, de wendbaarste en klimt het beste, heeft daarentegen als nadeelen, dat de vliegduur zeer beperkt is en dat men zich niet naar achteren tegen een aanvaller kan beschermen. De waarde van groote wendbaarheid is sterk verminderd door de groote snelheden, die weer tot gevolg hebben dat de beschikbare tijd om te schieten kort is. Een achterschutter zal dien tijd vanzelfsprekend verlengen. Immers, de 2-persoons-jager kan den vijand ook onder vuur nemen terwijl hij hem inhaalt en voorbijvliegt, n.m.l. met de beweeg bare mitrailleurs en geeft dus tevens een oplossing om gelijk tijdig een groot getal jagers in actie te brengen. De één-zitter kan alleen maar schieten als de vaste mitrailleurs, die nagenoeg evenwijdig aan de lengte-as van den jager gemonteerd zijn, op den vijand gericht zijn. Tegen vliegtuigen zonder voormitrailleurs kan het optreden van 2-persoons-jagers eenvoudig en toch vernietigend zijn, daar de vlieger zoo kan manoeuvreeren dat de achter-schutter uit een positie schiet, vanwaar hij duurvuur af kan geven zonder zelf kans te loopen geraakt te worden. 2-Motorige bommenwerpers worden in het algemeen met de vaste mitrailleurs bestreden. Na het afbreken van dien aanval moet het vuur worden voortgezet met de achtermitrailleurs. Vóór alles mag de 2-zits-jagers, om bruikbaar te zijn, zich in zijn prestaties niet veel onderscheiden van den éénzitter, want om tot den strijd te kunnen komen, zal hij over een zoodanig snelheids overschot moeten beschikken ten opzichte van het vijandelijk vliegtuig, dat hij dit kan bereiken en de juiste plaats voor zijn aanval kan innemen. En hierin schuilt de grootste moeilijkheid, ofschoon er mo menteel 2-zits-jagers op de markt zijn, waarvan de prestaties wer kelijk zeer goed zijn te noemen. Zoo zijn enkele gegevens van moderne toestellen de volgende: Mureaux 180C 2—380 km/5000 m; 6V2 /5000 m; 1 kanon -f 1 bew. mitr. Berliner Joyce 1 X 700PK; 346 km/3000 m; 9y2V5000 m; 3 mitr. 986

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 58