E. Napoleon's eerste huwelijk. In het Paris van dien tijd was op de periode van het sansculotte -isme een tijdperk gevolgd van ongelooflijken drang naar feesten, dansen, drinken, kortom lichtzinnigheid. Vrouwen dansten met een smal rood lintje om den blanken hals, om den bloedigen kring van het beulsmes na te bootsen naaktvertooningen waren uiterst gewild. Madame Tallien ver scheen bij een première van de Opéra slechts gekleed in een tij gervel, dat van schouder naar heup was omgeslagen, en haar on betwistbaar schoone vormen volle recht deed wedervaren. Tact en fijn gevoel waren ver te zoeken. In de salon nu van Madame Tallien leerde NAPOLÉON zijn vrouw kennen, die op dat oogenblik de maïtresse was van Barras. Ter typeering van de sfeer zij vermeld, dat madame Tallien, die eerst den bijnaam genoot van „Notre Dame de Thermidor", omdat zij zoo krachtig tot den val van Robespierre had bijgedragen (9 Thermidor an II), dezen later moest verwisselen voor dien van „La propriété du Gouvernement", omdat zij door de handen van zoo vele achtereenvolgende machthebbers was gegaan. In haar salon verzamelde Madame Tallien vele schoone en ga lante vrouwen van niet te strenge zeden; een harer was de Creoolsche weduwe Marquise de Beauharnais. Marie Joseph Rose Tascher de la Pagerie (eerst later werd zij Joséphine genoemd) was op 23 Juni 1763 op Martinique geboren, en dus 6 jaren ouder dan NAPOLÉON. Zonder schoolopleiding werd de kleine Yeyette in volle vrijheid opgevoed door een mulat tin; eerst op haar 10e jaar begon haar opleiding in een klooster, waar zij tot haar 15e jaar bleef, en behalve wat schrijven, dansen en muziek, niet veel schoolsche wijsheid opdeed. Op haar 17e jaar werd zij uitgehuwelijkt aan den nauwelijks 17-jarigen marquis Alexandre de Beauharnais, uit welk huwelijk op 3 September 1781 Eugène werd geboren, en op 10 April 1783 Hortense (de latere „reine de Hollande", gehuwd met Louis Bonaparte)Hierna volgde de echtscheiding. In Januari 1794 werd Alexandre de Beauharnais gevangen genomen; en nu deed Joséphine alle moeite om den vader harer twee kinderen te redden, wat haar zelf ook in de gevangenis bracht. Den 6 Thermidor viel de Beauharnais' hoofd op het schavot, en slechts de zenuwcrisis welke voor Joséphine daaruit volgde, belette haar om voor het Tribunal te verschijnen, wat haar redding werd. Want den 9 Thermidor viel Robespierre zelf en 6 Augustus 1794 kwam Joséphine vrij, en stond zij met hare beide kinderen in het groote Paris, verlaten, zonder familie, zonder geld. 933 „Joséphine est femme de superstition, femme a suivre la destinée „qu'elle cherche aux tarots (kaartspel), au mare de café, aux predic tions des devineresses. Elle est femme d'entrainement quand les sens

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 5