Hoe is het nu bij ons gesteld? Ongetwijfeld mogen wij aannemen dat in onze omstandigheden, waar steeds met zóó beperkte middelen moet worden gewerkt en waar de luchtvaartafdeeling over een zóó gering aantal jacht vliegtuigen en jachtviiegers beschikt, de tijdige inzet van een voldoend aantal jagers na alarmeering uitermate onwaarschijnlijk zal zijn. Daar komt nog bij dat men bij havenplaatsen steeds stuit op het bezwaar dat naar de zeezijde vanwaar toch de meeste kans bestaat dat de bomaanval zal plaats vinden een luchtwachten- keten niet of althans zeer moeilijk is op te bouwen. We zouden dan gebruik moeten maken van schepen e.d. en het is lang niet zeker dat onder alle omstandigheden die vaartuigen op hare plaatsen zullen kunnen blijven. De luchtverdediging van haven-plaatsen is trouwens een pro bleem dat nog nergens op bevredigende wijze met beperkte mid delen is opgelost. Ook in Holland acht men dit een uitermate moeilijk, zoo niet een onoplosbaar vraagstuk in verband met de geringe sterkte aan moderne jagers want voor alles acht men de juiste verdedi ging van dergelijke objecten een kwestie van bezit van veel en modern jagermaterieel. Moeten wij dan afzien van het gebruik van jagers bij de object verdediging en deze taak geheel overlaten aan de luchtdoel artillerie? Naar mijne meening is de inzet van jagers absoluut noodzakelijk. In de le plaats al omdat wij anders geheel en al overgeleverd zouden worden aan de doorloopende aanvallen van enkele bom menwerpers. Waarom zou, als geen jagergevaar te duchten is, de vijand in een formatie optreden, die in hoofdzaak bestemd is als verdediging tegen jager-aanvallen en die ten opzichte van het Ld.-geschut uitsluitend nadeelen meebrengt? En dan, wat is de uitwerking van het Ld.-geschut op die bom menwerpers op 5000 m, eventueel 6000 of 7000 m hoogte? Vooral zonder jagers, die de bommenwerpers kunnen dwingen de formatie te handhaven? Ik las in een artikel dat een bommenwerper met 300 km/uur snelheid 3 X minder kans heeft om getroffen te worden dan één met 200 km snelheid. De werkelijke vernietigende waarde van het Ld.-geschut zou dan tegenover het moderne bommenwerper-materieel, dat zijn aanval len op groote hoogten uitvoert, niet al te hoog mogen worden aan geslagen. Jagers blijven daarom n.m.m. ten allen tijde noodzakelijk voor de luchtverdediging, al was het alleen maar om hun preventieve werking. 989

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 61