Vervolgens kwam het luchtvervoer in gebruik in den strijd in Syrië en Marokko; het had den grooten steun van maarschalk LYAUTEY en onder leiding van kolonel CHEUTIN vervoerde het 37ste luchtvaart-regiment 1050 gewonden van Januari tot No vember 1923, een gemiddelde van bijna 4 per dag. Er werd een nieuw type vliegtuig gebruikt, Aerochir genaamd, dat een chirurg en zijn staf mogelijk maakte bij een gewonde te komen en direct te opereeren. Toch heeft zulk een vliegtuig geen groote waarde, want het is veel beter te operèeren als een gewonde veilig en wel in een goed ingericht hospitaal is gebracht. In Marokko werden 2 types vliegtuigen noodig geacht, n.l. de groote Breguet-limousine, waarmede 810 gewonden konden worden vervoerd en de kleine Henriot-tweedekker die naast een bestuurder 2 gewonden op brancards kon vervoeren. De laatste heeft maar een klein landings terrein noodig en kan dus in moeilijk terrein gebruikt worden. In 1924 en '25 zijn meer dan 4000 gewonden in Marokko per vliegtuig geëvacueerd. Generaal DENAIN meldde, dat gedurende het gevecht aan de Euphraat in 2 dagen tijds 80 ernstig gewonden naar het groote centrale hospitaal, 400 km achter het gevechtsfront vervoerd zijn. Dit vervoer duurde 4 uur; hiervoor zou 5 dagen noodig zijn met autovervoer en 15 dagen bij vervoer per muilezel en dit door woestijn-gebied met vijandelijke stammen. In den beginne hielden de vliegers niet van die bezigheid, ze vochten liever; ook werkten de eersten niet met succes, totdat in 1920 20 ingerichte vliegtuigen in Marokko in dienst kwamen van het type Henriot, met een zijlaadklep. Van 1921 tot 1928 zijn hier 4000 gewonden mee vervoerd. De vliegers hadden een onder vinding van ten minste 400 vlieguren en ze waren geoefend in medisch vervoer. De ondervinding leerde dat een goede voor bereide organisatie noodzakelijk was, met depots met reserve voorraden materiaal en personeel onder beheer van officieren en mecaniciens-technici. Goede landingsterreinen waren uitgekozen en in goeden staat gebracht. Bovendien werd voor goede verbindingen (telefoon etc.) gezorgd, zoodat op aanvraag onmiddellijk een ambulance-vliegtuig vertrekken kon. Geen van de patiënten bleek van het vervoer geleden te hebben. Algemeene beschouwingen. Het is een medische opvatting, dat ernstige gewonden binnen 12 uur, minder ernstige binnen 24 uur en nog minder ernstige binnen 36 uur geopereerd moeten worden om het leven te redden en hoe eerder lichtgewonden geholpen worden, des te vlugger zijn ze weer klaar voor het gevecht. 994

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66