vlakkige verwondingen, goed verbonden, gaan niet bloeden, ge wonde buikvaten neigen wel tot bloeding bij verlaagden atmosphe- rischen druk. Menschen met hart-vaatstelsel-aandoeningen hebben wel last; luchtziekte verergert den toestand. Bij hoofdverwondin gen en schedelfracturen is er op groote hoogte neiging tot epilep tische aanvallen. In het darmkanaal komt opzetting door de gassen; bij buik verwonding is er neiging van de ingewanden naar buiten te komen. Hoofd-, buik- en borstverwondingen verdienen dus nog eenige overwegingen. Toch is het in de practijk meegevallen en de ervaring leert, dat alles bij elkaar beschouwd het vervoer toch veiliger is dan per auto. Bovendien kan de vlieger lager vliegen; zoo niet dan moet. op een doelmatige manier zuurstof gegeven worden. Psychologisch zijn de gewonden blij snel vervoerd te kunnen worden, het motorgeraas van het vliegtuig zal hun na een flink bombardement als muziek in de ooren klinken. Wat betreft de internationale bescherming van de vliegtuigen, is het gewenscht, dat ze alle eenzelfde kleur hebben, bovendien, moeten ze aan bepaalde voorwaarden voldoen bij vliegen over vijandelijk terrein. Gewenscht is de vliegtuigen wit te verven, zoodat zij snel her kend kunnen worden. In Engeland bestaat nu een georganiseerde Medical Air Tran sport Service, weliswaar met nog weinig ambulance vliegtuigen, maar met voldoende personeel, geoefend in ziekenvervoer en eerste hulp en bereid dienst te doen in overzeesche gewesten. Een Air Ambulance Detachement bestaat uit een piloot Cdt., 3 piloten, 2 grond-werktuigkundigen, 2 mecaniciens en 1 admini stratieve kracht. De menschen zijn lid van vliegclubs en kleine luchtvervoer Mij en; zij oefenen op eigen kosten. Ook bestaat het plan Officier-vliegers te oud om te vechten voor dien dienst te gebruiken. Verplegers en verpleegsters worden geoefend op luchtvaartondervinding. De Internationale Liga van Roode Kruisvereenigingen heeft vliegtuigbouwers verzocht hun nieuwe vliegtuigen van de bur ger luchtvaart te berekenen op gewondenvervoer. De General Aircraft Limit, te Croydon bouwt een prachtig toestel er op be rekend 2 brancards en een dokter mee te nemen, met een laadklep aan de zijkanten, snelheid 110115 mijlen per uur; kan 400 mijlen vliegen zonder bijgevuld te worden. De vleugels zijn opvouwbaar.. Fransche en Hollandsche machines zijn gemakkelijk te veran deren in ambulance-vliegtuigen. De volgende punten opgenomen in 1929 in een Fransch rapport zijn het vermelden waard 996

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 68