1. Een luchtziekenvervoer moet als normaal gewondenvervoer beschouwd worden. 2. Het is nauwelijks waarschijnlijk dat de machine binnen 10 km van het front kan komen. 3. Vervoerd moet worden naar basis-hospitalen 150200 km achter het front. 4. Alleen middelmatige en groote machines kunnen gebruikt worden. 5. Een ambulance vliegtuig moet 500 km kunnen vliegen met een snelheid van 175 km per uur. De vliegtuigen moeten van de burger luchtvaart gevorderd worden of worden aangemaakt. 7. De burgerluchtvaart moet een speciale afdeeling van de legerluchtmacht zijn; geplaatst in de algemeene reserve. 8. Het internationale Roode Kruis kan zich nuttig maken voor de internationale bescherming en voor het verwerven van piloten. In een van de nummers van „The Lancet" wordt de toepassing bij de laatste manoeuvres vermeld. Het gelukte in 2 minuten tijds 2 patiënten te laden, die 21 minuten later afgeleverd werden op een verbandplaats (hospitaal) 38 km verder gelegen. Tot zoover de literatuur. Ik knoop hier nog eenige beschouwingen aan vast betreffende voorziening in luchtvervoer voor Indië. In Holland kan tegen woordig in een en ander gemakkelijk worden voorzienbijna iedere provincie heeft tegenwoordig vliegvelden, terwijl er ook reeds verschillende sportvliegvereenigingen bestaan. Leden hier van zouden als vrijwilligers zoo noodig deel kunnen nemen aan het gewondenvervoer, de vliegtuigen zijn vrij gemakkelijk te veranderen en kunnen door een zijlaadklep gewonden laden. De oplossing voor Ned.-Indië is niet zoo eenvoudig. Vraagt men zich af of voor Java in toekomstige oorlogen of bij uitgebreide op standen luchtvervoer van gewonden gewenscht is, dan kan hier niet anders dan „zeer gewenscht, bijna noodzakelijk" op geant woord worden. Immers beschouwen wij de mogelijke oorlogs toestanden voor Java, dan zal of Soerabaja en omgeving öf T3a- tavia en Priok of beide samen als aanvalspunten van een even- tueelen vijand beschouwd moeten worden (zie defensie-grondsla gen). De huidige troepenverdeeling is daarop ingesteld. Gewonden- afvoer naar groote hospitalen, ziekenhuizen op grooten afstand van het front is dan gewenscht. Hoe moeten we echter aan de middelen komen voor een goed functionneerend luchtvervoer? Hiervoor zal in hoofdzaak een beroep moeten worden gedaan op particuliere hulp en ook Hol- 997

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 69