sche oorlogsmarine een zeer bijzondere beteekenis hebben of binnen zeer korten tijd kunnen verkrijgen, behoeft stellig niet te worden aangetoond, aldus spr. Bovendien liep Japan uit den Volkenbond en zeide het het Verdrag van Washington op, waar uit blijkt dat Japan zich, ook op het punt van inrichten van vloot- steunpunten, voor den vervolge alle rechten wenscht voor te behouden. Voorts wees spr. op het vestigen van Japansche kolonies, zooals Davao op Mindanao en op de talrijke concessies en nederzettingen in Nederlandsch-Indië van Nieuw-Guinea tot Riouw. Het Britsche Rijk antwoordde met den formidabelen uitbouw van het vlootsteunpunt Singapore. In Australië wordt thans de geheele defensie herzien en o.m. worden maatregelen beraamd voor de verdediging van het noor delijk territorium tegen luchtgevaar. De Vereenigde Staten kwamen niet minder in het geweer. De Amerikaansche vloot keerde in October 1934 weer in den Pacific terug en vertrok 3 Mei j.l. uit de havens om gedurende 2 maanden oefeningen te houden in grooten stijl in het zeegebied tusschen Hawaii', Dutch Harbour en Midway-eiland. Te Midway-eiland werd zelfs een proef genomen met een „drijvende basis, waarin de Amerikaansche marine-autoriteiten thans een voorloopige op lossing gevonden hebben voor het steunpuntenprobleem, omdat het Washingtonsche Vlootverdrag van 1921 ook aan Amerika het inrichten van nieuwe steunpunten, dan wel het verbeteren van be staande steunpunten verbiedt, met uitzondering van Hawaii, welk punt echter niet minder dan 3374 zeemijlen van Tokio verwijderd ligt, alzoo veel te ver van Japan om tegen dat land een oorlog ter zee te kunnen beginnen. De drijvende basis bestaat thans uit 7 moederschepen voor torpedojagers, 6 moederschepen voor onder zeebooten, 4 reparatieschepen, 4 kolenschepen, 18 olietankers, 4 victualischepen, 2 munitieschepen, 2 transportschepen, 2 hospitaal schepen en 7 algemeene vrachtschepen. Dat deze basis overigens niet georganiseerd werd voor een defensieve, maar voor een offen sieve oorlogvoering ter zee, moet op zijn minst genomen waar schijnlijk worden geacht. Ten slotte werd in de Vereenigde Staten een wet aangenomen, waarbij de vlootbouw voor de eerstkommende jaren zoodanig is geregeld, dat eind 1939 ook door Amerika de verdragsgrens zal zijn bereikt, terwijl vóór eind 1937 het aantal vliegtuigen op de vloot van 1000 op niet minder dan 2100 moet zijn gebracht. Een en ander leidt spr. tot de conclusie, dat de toestand in den Pacific thans slechter is dan ooit, waaraan werd toegevoegd „Die slechte toestand zij ons een waarschuwing, want voor het oogenblik moeten onze weermiddelen, zoo te land als ter zee, kort en goed ontoereikend worden geacht". 1000

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 72