De financieele draagkracht stelt evenwel grenzen en het is dan ook niet mogelijk het voor het onderhavige doel benoodigde zonder meer op te brengen boven hetgeen voor de defensie reeds is uitgetrokken. Bovendien gaat het hier om de oplossing van een vraagstuk, waar ook de zeemacht nauw bij betrokken is. „Het hangt in zoodanige mate samen met de vraagstukken, waarvoor de Regeering in Nederland de bestudeering heeft op gedragen aan de z.g. Commissie-Kan, dat voorshands de beslissing op de voorstellen van die commissie dient te worden afgewacht. Het is der Regeering dan ook niet mogelijk den heer Feuilletau de Bruyn toe te zeggen, dat de gelden voor de door hem in eerste instantie noodig geachte aanschaffing van 27 bombardementsvlieg tuigen suppletoir zullen worden opgebracht". Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer van Ardenne nopens uitrusting en organisatie van de luchtvaartafdeeling, deelde de Regeering mede, dat de afnameproeven van het proefvlieg- tuig CX bijna beëindigd waren, zoodat aflevering van dat vlieg tuig spoedig viel te verwachten. Alsdan zullen in een snel tempo de overige 13 vliegtuigen van de serie, welke door de Fokker fabriek reeds op eigen risico op stapel is gezet, worden afgebouwd. De geheele serie kan in dit jaar in Indië zijn ontvangen. Voorts deelde de Regeering' bij monde van Haar Gemachtigde mede, dat de vliegeigenschappen van het type C X ongeveer ge lijk zijn met die van de thans op de markt verkrijgbare buiten- landsche 2-persoons verkenningsvliegtuigen. Op de markt verkrijg baar, want de allernieuwste typen militaire vliegtuigen worden n.l. in het buitenland niet aanstonds vrijgegeven. Overigens is de Regeering zelve overtuigd van het belang van versterking van de luchtstrijdkrachten. Gedaan wordt, wat onder de bestaande omstandigheden mogelijk is om tot een zoo snel mogelijke vernieuwing van het verouderde materiaal der lucht vaartafdeeling te komen. De resultaten van dit streven zullen zich in de naaste toekomst afteekenen. Motie. Nadat ook de begrooting voor Marine door den Volksraad was behandeld werd een motie-Kruyne ingediend, luidende „De Volksraad, gehoord de debatten, Inmiddels verongelukte een C X toestel tijdens een demonstratie bij Ankara. M. 1010

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 82