1014 Het nadeel om uit vrijen wil het vuurstelsel te verstoren mag slechts worden aanvaard indien daartegenover een overwegend voordeel staat. Dit is het geval, indien het geldt de herovering van een terreingedeelte, waarvan het bezit voor de goede werking van het vuurstelsel van overwegend belang wordt geacht. Voor het geval het juiste oogenblik om den tegenstoot uit te voeren voorbij is, kan het verloren gegane terrein nog door een tegenaanval worden heroverd, artilleriesteun is hierbij noodig. Het verschil in karakter tusschen de verdediging van 1914 en van thans geeft Schr. aan door het volgende„In 1914 moest een verdediger zich afvragen Hoe zwak mag ik het front bezetten, hoe sterk kan ik mijn reserve maken"? Daarentegen moet een verdediger zich thans de vraag stellen Hoeveel troepen heb ik noodig voor het zoodanig bezetten van mijn front, dat een vuurstelsel kan worden ontworpen, waarin een aanvaller onvoor waardelijk tot staan komtwat houd ik over als reserve Mïlitar Wochenblatt no. 41, Die Nacht, ihre Bedeutung in tdktischer und strategischer Beziehung, door luit. gen. Ernst Kabisch. Na verschillende voorbeelden van nachtelijke ondernemingen uit den wereldoorlog te hebben aangehaald, geeft Schr. eenige samenvattende beschouwingen over de tactische waarde van nachtgevechten. Nu in de verdediging het geweer als vuurwapen grootendeels is vervangen door den mitrailleur, zijn op de bestrekenheid der baan niet meer de psychi sche factoren van invloed, waardoor in het begin van den oorlog een nachte lijke aanval betrekkelijk groote kans van slagen had. Volgens Schr. kan een nachtaanval behoudens kleine ondernemingen slechts met succes wor den uitgevoerd, indien men te doen heeft met een reeds moreel geschokten tegenstander of indien overvalling vrijwel zeker is. Steeds zal het noodig zijn, dat, na doordringing in de vijandelijke stelling de aanval wordt doorgevoerd; de hiervoor benoodigde aanvalstroepen loopen echter groote kans te worden vernietigd. Gedurende den wereldoorlog heeft de nacht voor de troepenverplaatsingen voordurend aan belangrijkheid gewonnen en zal hij in dit opzicht in de toekomst in steeds grootere mate den dag moeten vervangen. Het vliegtuig dwingt namelijk de marschcolonnes tot het nemen van camouflagemaatregelen en bij groote bewegingen is er zonder volledige gebruikmaking van de mogelijkheden, welke de nacht biedt, niet meer te denken aan strategische verrassingen. Ver achter het front heeft het gebruik maken van den nacht voor troepenverplaatsingen slechts het karakter van tactische bescherming tegen luchtaanvallen. Een geheel ander karakter heeft het gereedstellen van de troepen bij nacht voordat de groote slag aanvangt. Voor deze gereedstelling golden in Fr. de volgende getallen: Divisie in voorste lijn niet verder dan 300 m van de voorste loopgraaf divisie in 2e linie 1000 tot 2000 m achter de voorste linie, in bijzondere gevallen tot 6 km achterwaarts de divisie in 3e linie ongeveer 15 km achter de voorste linie. Het gereedstellen van de le en 2e linie zoo mogelijk eerst in den laatsten nacht. Om dit mogelijk te maken moesten de divisies in de daaraanvooraf- gaande nachten worden aangevoerd en overdag tegen vliegerzicht beschermd zijn. Bestrijding van vechtwagens. Militar Wochenblatt No. 42, Abwehr gepanzerte Kampffahrzeuge durch Pionier e. De Schr. van dit artikel wijst er op dat in vredestijd wel is waar mooie schietuitkomsten met het anti-tankgeschut worden verkregen, doch dat hieraan niet al te groote waarde mag worden toegekend, omdat in oorlogstijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 86