1015 de psychische factor meespreekt en het tijdig op de juiste plaats opstellen van het geschut dikwijls zal falen. Men zal ook van andere afweermiddelen dan het anti-tankgeschut moeten gebruik maken. In dit verband wordt de aandacht gevestigd op het werk dat de pioniers kunnen verrichten indien het voorterrein van een verdedigende opstelling zoodanig wordt gekozen, dat het betrekkelijk gemakkelijk is in korten tijd ondoorschrijdbare hindernissen voor de strijdwagens te maken. Voor de stelling zullen daarom boschgedeelten, waterloopen, kleine dorpen enz. moeten liggen. Het zal dan mogelijk zijn de strijdwagens in een bepaalde richting te drijven, zoodat te voren maatregelen kunnen worden genomen om deze dan een vuuroverval voor te bereiden. In het open veld bestaat de mogelijkheid mijnenvelden aan te leggen. Tot slot propageert Schr. de indeeling van pioniergroepen bij infanterie- afdeelingen „Ein Pionierzug bedeutet einen wertvolleren Kraftezuwachs für ein Bataillon als die vielfach geforderte Vermehrung der Zahl von Kampfwagenabwehrwaffendenn Kampfwagenabwehrgeschütze sind eine Spezialwaffe, die gegen andere Ziele kaum in Frage kommt. Dahingegen ist ein Pionierzug auch zu vielseitiger anderweitiger Verwendung befahigt, wor- auf nicht naher einzugehen ist." Lichte troepen. Militdr Wcchenblatt No. 43, Noch einmal Pferd und Motor. In bovengenoemd artikel geeft de schrijver, generaal der cav. von Poseck, enkele meeningen weer van buitenlandsche militaire autoriteiten en schrijvers, betreffende het vraagstuk paard en (of) motor. Wij nemen hieruit kort samen gevat over, hetgeen de Amerikaansche gen. maj. Henry in een door hem ge houden voordracht heeft gezegd. „Elke oorlog brengt zijn verrassingen. De toekomstoorlog zal een bewegings oorlog zijn. Deze verlangt snelheid en beweeglijkheid, welke door verbeterde straatwegen en alle mechanische hulpmiddelen begunstigd worden. Wij heb ben een cavalerie te paard en met mechanische wapens van noode, welke op alle krijgstooneelen bruikbaar is. Gepantserde strijdwagens kunnen niet in elk terrein worden gebruikt. Zij hebben echter een groote marschsnelheid en in „geeignetem Gelande" ook een groote beweeglijkheid en zijn dan een belangrijk bestanddeel van de tegenwoordige cavalerie. Cavalerie te paard daarentegen heeft een geringere marschsnelheid, doch een grootere beweeglijkheid „in jedem Gelande". In den bewegingsoorlog zullen de paarden hun berijders door elk terrein tot op vuurafstand tot den vijand kunnen brengen. De cavalerie te paard is voor den kleinen oorlog en de nabij-verkenning, zoomede als beweeglijke reserve niet te vervangen. De cavalerie biedt slechts beweeglijke doelen voor de artillerie, haar anti-tank wapens beschermen haar tegen pantserwagens. „So hat die Kavallerie grosze Beweglichkeit und kann angreifen, zurückgehen und anderswo wieder angrei- fen. Hierin liegt der grosze Vorteil der Kavallerie." Zoowel paard als pantserwagen hebben hun voor- en nadeelen. Zij moeten elkaar aanvullen. „Ihre Zusammenarbeit ist die grosze Frage für die Kaval lerie der Zukunft. Kavallerie als kombination von Mechanisierung und Pferd ist im Zukunftskriege durchaus erforderlich." De Fransche majoor Poupel betoogt, dat de pantserwagens in het gevecht belangrijk minder snelheid zullen hebben dan bij vredesoefeningen. Immers de gepantserde machine heeft ruiters en motorrijders noodig om hindernissen uit den weg te ruimen, om bedekte terreingedeelten en andere dekkingen, welke niet door de pantserwagens kunnen worden doorschreden, te verken nen. Ook heeft de strijdwagen steun van infanterie noodig om het veroverde terrein te bezetten of om de anti-tank wapens welke door de strijdwagens niet tot zwijgen zijn gebracht, te vernietigen. Niets is meer demoraliseerend dan het gevoel binnen een pantser opgesloten te zijn, terwijl de verdediging

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 87