1019 Aus der Truppe für die Truppe. Gedanken uber die Einheitsgruppe." Schr. ontkent, dat er scherp onderscheid zou bestaan tusschen vuur- en stootkracht binnen de inf.sie.: de lt.mitr. is ook stootkracht, het geweer is ook vuurkracht. De aanvoering van de eenheidsgroep is eenvoudig, ook in den aanval, mits de groepscdt. naar gelang van den afstand tot den vijand zijn hoofdaandacht besteedt aan den lt. mitr. óf aan de geweerschut- ters hij kan de rechtstreeksche aanvoering van deze laatste overnemen op een oogenblik, dat zij den lt. mitr. passeeren. Wehrtechnische Monatshefte, 4.Heft. 1935. Onder dezen titel wordt het vroegere tijdschrift Wehr und Waffen voort gezet. In „Neuzeitliche Waffenentwicklung und Problem der Tankabwehr" onderscheidt Major Dr. Daniker een ontwikkeling in defensieve en offen sieve vuurwapens. Voor offensieve wapens geldt de eisch van neutraliseerende werking en wel zoodanig, dat binnen den tijd, dat deze werking na het vuur voortduurt, die werking kan worden gebruikt voor de voorwaartsche beweging in het bij zonder voor het in bezit nemen van de vijandelijke stelling. Vlakbaanvuur- wapens als mitrailleurs voldoen niet aan dien eisch, art. en nog meer mij- nenwerpers (mortieren) wel. De tank is een offensief wapen, doordat hij zijn vuur als het ware „a domicile" medevoert en zich dus onmiddellijk zijn eigen vuuruitwerking ten nutte maakt; hij is echter wegens zijh ge ringe munitieuitrusting en zijn hoogen opbouw geen geschikt defensief wapen. Op grond van deze overweging keert schr. zich tegen degenen, die in de tank het tankafweerwapen willen zien: de beweging van cavaleriemassa's is niet door andere cavaleriemassa's, doch door defensieve vuurkracht onmogelijk geworden. Schr. ziet een goede toekomst voor de tankafweer, maar het is duidelijk, dat men er met indeeling van anti-tankgeschut bij de inf. nog niet is men zou te groote aantallen „Tak" noodig hebben (16 per bataljon, indien elk wapen 3 of 4 tanks voor zijn rekening neemt vgl. het aantal genoemd in M.W. Nr. 39)Men kan het aantal van deze vuurmonden beperken door alle verdedigingsmiddelen aan de tankbestrijding dienstbaar te makende mijnenwerpers (door een inzetloop) en de mitrailleurs (door uitrusting met speciale munitie tegen lichtgepantserde doelen) moeten daaraan kunnen deelnemen. Het gaat er niet om alle wapens in staat te stellen tanks buiten gevecht te stellen, indien zij slechts gunstige bestrijdingsomstandigheden kunnen scheppen zoo kan schr. zich b.v. een licht wapen voorstellen, dat geen pantser kan doorboren, doch dat wel een nevelverwekkende stof op de voorzijde van de tank kan schieten, waardoor deze van zijn uitzicht be roofd wordt. Infantry Journal, Maart/April 1935. „Will it happen again?" door major Leonard R. Boyd. Met een derde deel wordt de levendige beschrijving van een vijf dagen durenden aanval van een Amerikaansche compagnie in den wereldoorlog besloten. De conclusies zijn vooral van belang t.a.v. het moreel en het gedrag van troepen met geen of weinig krijgservaring in hun eerste gevechten. v. D. Artillerie. De Revue mil. franqaise van April 1935 geeft een vervolg op het résumé van lessen aan de Ecole supérieure de guerre over gebruik en optreden der art., thans handelende over L'artillerie dans la bataïlle offensive. Considérations générales. In de voorafgaande beschouwingen wordt de alg. vorm van den aanval beschreven. De daarvoor bestemde troepenmacht zal 2 echelons vormen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 91