1022 II. Taak en verdeeUng der artillerie. De twee hoofdtaken zijn steun der inf. en contra-art.; de eerste taak is voor de div. art., de tweede voor de L.K.art. De versterkingsart. voor het L.K. wordt verdeeld over de divn. en de L.K.art. V. w. b. de divn. houdt men daarbij rekening met de frontbreedte, diepte van het te doorschrijden terrein, krachten van den vijand. De L.K.art. tracht men minstens evenveel batterijen sterk te maken als de vij. art. Binnen het L.K. wordt de verdeeling dier bijn. over het front z.v.m. aangepast aan de verdeeling der art. aan 's vijands zijde. De divisie-artillerie omvat twee gedeelten a) artillerie d'appui direct, zoodanig ingedeeld, dat elk reg. inf. de noodige steun krijgt b) artillerie d'action d'ensemble, welke den div.cdt. in staat stelt: le. de vankelijke verdeeling der art. voor rechtstr. steun te wijzigen; 2e. recht streeks in het gevecht in te grijpen zonder de aanvankelijke groepeering te desorganiseeren. Bij het L. K. zal men, om tegemoet te kunnen komen aan een aanvankelijk te starre verdeeling, voorzieningen treffen voor wederzijdschen steun: le. van de L.K.art. door de div.art., of omgekeerd; 2e. tusschen de div.artn. onderling. Versterking van de L.K. art. door een deel der div. art. is in den bewegingsoorlog gemakkelijk; het omgekeerde is zeer bezwaarlijk; steun van een div.art. aan de art. van een nevendiv. kan slechts bij uitzondering voorkomen. III. Organisatie der artillerie. A. De L.K.art. wordt verdeeld in verschillende groepen, welke indeeling verband houdt met de groepeering der vij. art., met het aantal beschikbare kolonels en met het aantal beschikbare vliegtuigen. De idee om een groep L.K.art. aan te passen aan elke div. in voorste lijn is secundair. Elke groep moet liefst verschillende soorten materieel omvatten: 105 om snel te kunnen ingrijpen, 155 L., 7714 of 18 voor hun groot vermogen, 155 L of 17 G.P.F. voor hunne groote dracht. B. De divisie-artillerie omvatle een groep voor rechtstr. steun per reg. inf.; 2e. groepen „d'action d'ensemble", en wel 75 voornamelijk voor versterking der groupements d'appui direct, en 155 C. normaal werkend bin nen het raam van de div., eventueel binnen het raam van het reg. inf. De L.K. cdt. stelt voor de verschillende phasen van den aanval de grens vast tusschen de werkingssfeer van L. K. art. en div. art. IV. Tot stand brengen van de groepeering der artillerie. A. In stelling brengen der batterijen. Dit geschiedt zoo vroegtijdig mogelijk, i.v.m. maatregelen voor munitie- opvoer, voorzieningen voor bescherming der bijn., enz. Stellingen zoo ver mogelijk naar voren om latere verplaatsingen z.v.m. te beperken. De voor bereidende verkenningen eischen tijd en moeten overdag worden uitgevoerd voor nachtelijk in stl. komen moeten de bevelen tevoren bij daglicht worden gegeven, eenige uren vóór donker worden. B. Bevelvoering. 1. Waarnemingsposten. De L.K.art. heeft luchtwg. (vlg., ballon) noodig; zonder dat is haar rendement bijna nul. Zij stelt aardwg. in om de ontwikke ling van het gevecht te kunnen volgen en eventueel te kunnen ingrijpen ten behoeve van de divn. (tirs de protection)De div.art. heeft voor een goed ren dement noodig het voortdurend gebruik van aardwg.; de organisatie hiervan

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 94