Maar lang kon Joséphine haar vertrek, ondanks de in het geding gebrachte „grossesse" niet meer uitstellen; zoodat zij ten slotte den 24 Juni 1796 met Junot, Joseph, Murat en „le citoyen Hip- polyte „Charles" (van wien later) naar Italië reisde: „elle sanglotait „comme si elle allait au supplice". In Milaan nam zij haar intrek in het Palazzo Serbelloni, „oü NAPOLÉON accourt: deux jours „d'effusion, d'amour, de caresses passionnées. Puis, tout de suite, „c'est la grande crise de Castiglione Nog vóór Beaulieu zich naar Tirol had teruggetrokken, had hij de vesting Mantua een garnizoen van 13000 man gegeven. NAPO LÉON droeg nu aan Augereau op om de vesting in te sluiten; welke taak later door Serrurier werd overgenomen. Een op den 20 Juli tot den bevelhebber in Mantua gerichte vordering tot overgave werd afgewezen. NAPOLÉON's leger van 42000 man was met het oog op de bewaking tegenover Tirol sterk verspreid opgesteld tusschen Salo, Peschiera, Verona, Legnago en Mantua. En nu trok het onweer boven zijn hoofd samen: de 72-jarige Wurmser was einde Juli met 46500 man in 4 colonnes met den rechtervleugel West van het Garda-meer en den linkervleugel op Verona opgerukt. De leiding was goed en het plan doeltreffend, zoodat de Fran- schen als door een wonder aan een geheele vernietiging ontkwa men. Of NAPOLÉON nu niets van het dreigende gevaar bemerkte dan wel het niet wilde zien, omdat Joséphine den 25 Juli in Brescia was aangekomen, en hij zich geheel aan de vreugde des echtelijken levens overgaf is uiteraard niet met zekerheid te zeggen. Maar toch ging het hier niet om een gewone nederlaag af te wenden, doch gold de vraag, of het Fransche leger nog aan geheelen ondergang kon ontkomen! En midden in deze crisis schreef hij haar: 2) 1039 „notre passion. Un enfant adorable comme sa maman va voir le jour „dans tes bras! Infortuné, je me eontenterais d'une journée! Mille bai- „sers sur tes yeux, sur tes lèvres. Adorable femme, quel est ton „ascendant! Je suis bien malade de ta maladie. J'ai encore une fièvre „brülante! Ne garde pas plus de six heures le courrier, et qu'il retourne „de suite me porter la lettre chérie de ma souveraine." „Ah je t'en prie, laisse-moi voir quelques-uns de tes defauts sois „moins belle, moins gracieuse, moins tendre, moins bonne surtout; „surtout ne sois jamais jalouse; ne pleure jamais: tes larmes m'ötent „la raison, brülent mon sang Viens me rejoindre, et, au In zijn „mémoires" becijfert NAPOLÉON (Tome III, biz. 275) de Oosten- rijksche krachten op 70000 man. Dit is onjuist; en de lezer bedenke dat de overigens zeer belangwekkende „Mémoires" als geschiedenisbron onbetrouw baar zijn. Masson, Napoléon et les femmes, a.b., blz. 48.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 11