„moins, qu'avant de mourir nous puissions nous dire: Nous fumes tant „de jours heureux!" Veel zin om te komen had Joséphine echter niet; maar: „au moins, „on doit paraitre obéir, elle fait effort pour l'aller chercher, et c'est „alors, pour elle, une course étrange au milieu des soldats, une course „de fuyards et de triomphatrice, ofi tantot elle est accueillie en souve- „raine par les magistrats de l'Itahe nouvelle, tantot elle essuie le feu „des batteries autrichiennes, une course dans des voitures qui versent, „parmi des armées victorieuses ou débandées, et l'amour au bruit des „tambours qui battent la charge, dans le pétillement des fusillades, a „la lueur des villes bombardées „Vers elle, la maitresse agée, mondaine et experte, c'est le cri de ces „sens affamés, tout jeunes et tout neufs, de l'homme de vingt-six ans „qui, jusque-la, a vécu chaste „En ce temps-la, il est un fils de Jean-Jacques (Rousseau. SL), et, „quoi qu'il en ait eu, il est demeuré de sa race, et comme tous ceux „qui ont cueilli la pervenche x), pour sa vie son coeur en est resté „parfumé „Jcséphine, la pervenche; ce n'est pas son affaire „Cette perpétuelle exaltation la fatigue et l'ennuie En, bovendien is daar niet „monsieur Charles" om haar afleiding te geven Einde Juli 1796 had NAPOLÉON alle beschikbare krachten samengetrokken. En ik wijs er hier vooral op, dat -hij zooals een goed veldheer betaamt het beleg van Mantua onverwijld ophief om de belegeringstroepen vrij te krijgen voor zijne opera- tiën. Een fout van hem was echter, dat hij geen rekening hield met de mogelijkheid dat de Oostenrijkers West van het Garda- meer konden oprukken. En deze fout wreekte zichwant 30 Juli overrompelde Wurmser's rechtervleugelgroep Brescia, waardoor NAPOLÉON's verbindingsweg met Milaan feitelijk was afge sneden. Het Fransche centrum werd na hevigen weerstand teruggewor pen, waarbij 1000 gevangenen werden verlorenen het gelukte Masséna eerst om op hét plateau van Rivoli vasten voet te krij gen herhaalde Oostenrijksche aanvallen kon hij hier afwijzen. NAPOLÉON had zijn hoofdkwartier in Verona gekozen. Deze plaats was zeker niet de beste, omdat zij te ver Oostwaarts was gelegenen Castelnovo, aan de wegkruising ten Zuiden van het Garda-meer zou hier de aangewezen plaats zijn geweest. En in Verona was Joséphine immers al even, of even weinig veilig als in Brescia 2) In den avond van 1 Augustus hield NAPOLÉON krijgsraad, een veeg teekenwaarbij de mogelijkheid van een terugtocht over de Po onder de oogen werd gezien. Van dezen krijgsraad b „Den maagdenpalm plukken." „Wie zal ick best mijn Maeghdepalmen wijden?" „Wie beter dan de Hemelkoningin?" Vondel 4281. Jcséphine ontging in Verona nauwelijks de gevangenschap en moest in een wilde vlucht ontkomen. 1040

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 12