dan NAPOLÉON tot een catastrophe had kunnen leiden. Inmid dels had Wurmser in zooverre zijn doel bereikt, dat Mantua 2 dagen lang ontzet was geweest, dat alle aanvalsbatterijen waren vernield en de vesting van nieuwe voorraden was voorzien, zoodat het beleg nu geheel opnieuw moest beginnen. Over NAPOLÉON oordeelt York von Wartenburg als volgt Nog ongelukkiger en sneller dan de eerste poging tot ontzet van Mantua zou de tweede poging eindigen. Gedurende Augustus bleef NAPOLÉON in Verona, Brescia en Milaan doende aan de reorganisatie van zijn deerlijk gehavend leger. Op 31 Aug. stonden zijn troepen van Verona tot bewesten bet Garda-meeren nu besloot NAPOLÉON om verder met Wurmser af te rekenen. Tezelfdertijd beoogde Wurmser een tweede poging tot ontzet van Mantua te wagen, waartoe hij met zijn hoofdmacht naar Bas- sano oprukte, terwijl een ver verwijderde nevengroep Trento zou blijven bezetten ter beveiliging van de passen naar Tyroleen vooruitgeschoven deel van deze nevengroep zou de Franschen bij het Garda-meer binden. Ook nu weer werd de snelst handelende overwinnaar. NAPOLÉON marcheerde met 3 divisiën bliksemsnel naar Roveredo aan het Garda-meer, waar hij op 4 September de Oostenrijkers aanviel en na hevige gevechten terugwierp op Trentoen daarna keerde hij zich naar het Oosten, om Wurm ser's macht bij Bassano aan te grijpen. In 2 dagen tijd legden de Fransche divisiën den weg af, waarvoor Wurmser's troepen kort te voren 5 dagen noodig gehad hadden. Op zulk een snellen op- marsch had Wurmser niet gerekend, en daarom een deel van zijn troepen naar Verona gezonden om de daar aanwezige Franschen te slaan, zoodat hij in Bassano slechts 8000 man ter beschikking had. Met deze moest hij nu NAPOLÉON's groepen Masséna en Auger eau bestrijdenwat uiteraard eindigde in een wilde vlucht (3000 gevangenen). Jammer genoeg voor hem voerde de vlucht in plaats van terug steeds verder Westwaarts, zoodat Wurmser 1042 „Da Napoleon nicht stark genug war, die Belagerung fortzusetzen „und der Ersatzarmee entgegenzugehen, so war das Aufgeben der „Belagerung, das Einsetzen aller Krafte im freien Felde nicht nur „der beste, es war auch der einzig richtige Plan. Seine nachste „Aufgabe war ja freilich der Fall Mantuas, seine Hauptaufgabe aber „blieb es, siegreich die Minciolinie und damit die ganze Lombardei „zu halten schlosz er sich bei Mantua ein, so gab er diese Hauptauf- „gabe verloren. Gerade hier also soli man die Meisterschaft bewun- „dern, mit der es Napoleon verstand, die Hauptsache zu erreichen, „das Nebensachliche hintanzusetzen."

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 14