den weg heerscht een onbeschrijfelijke verwarring, enkele Russen weten in de mist te ontsnappen, de rest wordt gevangen genomen. Dit laatste voorbeeld is een van de vele, waaruit wij kunnen zien, dat omtrent den toestand bij den vijand in den regel slechts vage en veelal minder juiste gegevens beschikbaar zijn. Wij hebben dit voorbeeld aangehaald, omdat hierin duidelijk tot uiting komt, dat er zich in den bewegingsoorlog tal van gelegenheden kunnen voordoen, waarbij van de lagere aanvoerders onder zeer moeilijke omstandigheden een vlot en doortastend optreden zal worden ge- ëischt. 1051 ORGAAN N. I. O. V. Het Augustus-nummer opent met een voorwoord gewijd aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar 55-sten verjaardag. Voorts treffen wij aan: Een „In memoriam" ter nagedachtenis aan den door een noodlottig ongeval om het leven gekomen 2en Luitenant der inf. T. G. G. Meelhuijsen. „Het Verre Oosten in 1935", in welk artikel W. J. Lucardie een overzicht geeft van de buitenlandsche politiek van Japan in het tijdvak 1 Januari 31 Maart. „De Korte Verklaring" door Kapitein Dr. J. M. Somer, het vervolg- tevens slotartikel van de in de vorige aflevering opgenomen gelijknamige bijdrage. In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de in dit artikel voorkomen de nota-Snouck Hurgronje van 24 Augustus 1898. Het derde deel van de vertaling van het Japansche Algemeene Gevechts- voorschrift: „Beginselen voor het Gevecht" dcor Kolonel b/d W. van der Poel. Achtereenvolgens worden behandeld van het onderdeel „de verdedi ging": „de verdedigende stelling en de bezetting van de stelling" en „de defensieve actie". „Het Civiel Bestuur in den tegenwoordigen tijd", in welk artikel kapitein C. G. J. Teerink eenige van de belangrijkste onderwerpen aanroert, waarover met hoofden en bevolking dient te worden gesproken. „Het handhaven van de krijgstucht in oorlogstijd" een vrije vertaling van een in het Mil. Wochenblatt van ll-2-'32 voorkomend artikel van de hand van gen.maj. von Amann, waarin de oorzaken van het geleidelijk verslappen van de krijgstucht in het Duitsche leger worden behandeld. „Abessynië" door Kapitein S. H. Spoor. Een overzicht wordt gegeven van land en volk, staatkundige instellingen en indeeling, verkeerswezen, landbouw en veeteelt, mineralen en handelsbeweging, bevolking en gods dienst, als inleiding van de beschouwing waaraan Schr. de geschiedenis van het Ethiopische Rijk, zoomede de staatkundige constellatie van dit Rijk zal onderwerpen. Met de bijdrage „De verhoogde kortingen op de pensioenen", mededeelingen van het Hoofdbestuur, afdelingsverslagen en de gebruikelijke rubrieken „Veranderingen" en „Uit Pers en Periodiek" besluit het nummer. v.V.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 23