Als resultaat van zijn beschouwingen komt Schr. tot de over tuiging, dat in den kanonjager „toekomst" zit, hoewel zijn slot conclusie luidt, dat naast den kanonjager toch de mitrailleur jager niet kan worden gemist. Laat ons nu dit laatste punt in verband met onze omstandigheden nader bezien. De voordeelen verbonden aan den kanonjager kunnen als volgt worden samengevat: 1. het vuur kan op grooteren afstand worden afgegeven dan met de kleinkalibermitrailleurs mogelijk is 2. indien de tegenstander niet met kanonnen is bewapend, dan wel de aanval kan geschieden in een bepaalden sector, waar geen kanonafweervuur kan worden gebracht, kan de jager ongehinderd zijn vuur afgeven met de mogelijkheid om tijdig het gevecht af te breken; 3. de uitwerking van het enkele schot is zoodanig, dat een en kele voltreffer voldoende is om den tegenstander buiten ge vecht te stellen, terwijl daarbij als trefbaar oppervlak, fei telijk het geheele toestel mag gelden. Als belangrijkste nadeelen staan hiertegenover 1. door de geringe vuursnelheid kunnen in een bepaald tijds verloop slechts enkele schoten worden afgegeven 2. het gewicht van wapen en projectielen is zoodanig, dat slechts een beperkte munitievoorraad kan worden medegenomen 3. de jager is bij het vuren op grooteren afstand beperkt in de keuze van zijn aanvalsrichting, t.w. in het algemeen van ach teren, waardoor het geboden trefbaar oppervlak minder groot is dan bij den aanval zijwaarts of van boven. Gaan we thans na welke doelen kunnen worden verwacht met betrekking tot het object dat voor ons onder de huidige om standigheden in aanmerking komt voor het organiseeren van een luchtverdediging in samenwerking met jachtvliegtuigen: de vloot- basis. De te verwachten vijandelijke gevechtsvliegtuigen kunnen zijn: 1. bommenwerpers ageerende van een vliegkampschip af 2. bommenwerpers-vliegbooten; steunende op een drijvende basis 3. bommenwerpers-landvliegtuigen ageerende van een ver af gelegen steunpunt uit. In vergelijking tot de moderne, snelle meermotorig'e bommen werpers, zooals deze kunnen worden verwacht in Europeesche lan den, zijn bovenbedoelde soorten bommenwerpers gehandicapt, omdat aan bijzondere voorwaarden moet worden voldaan. Zoo zullen de bommenwerpers 1053

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 25