main door vliegtuigen van een vliegkampschip af, dat onder dek king van snelle oorlogsschepen opstoomt door een van onze vele toegangen in de richting Soerabaja, dan wel door lange-afstands- bommenwerpers, hetzij watervliegtuigen, hetzij landvliegtuigen van een vooruitgeschoven basis uit. En dan zullen onze vlootver- kenners niet in staat zijn alle bewegingen van deze schepen en vliegtuigen te volgen. Zoo zal gedurende den nacht een ev. verkregen contact toch weer voor langen tijd verloren gaan. En een verkenningsscherm uitgelegd met behulp van vliegtui gen, speciaal als verkenningsscherm zal in de eerste plaats een groot aantal vliegtuigen eischen, die zouden worden vastgelegd voor deze bewakingsdoeleinden en van twijfelachtige waarde zijn, Vooral ook omdat het onderkennen van vliegtuigen uit een vlieg tuig en in het bijzonder boven zee zeer lastig is. Doch deze uitspraak brengt ons weer geen stap nader tot de oplossing van het moeilijke vraagstuk eener effectieve luchtver dediging. Naar mijne meening is wel een belangrijke verbetering te ver krijgen door aan deze zuiver defensieve weermiddelen een offen sief element toe te voegen door het indeelen van een afdeeling' gevechtsvliegtuigen en daarvoor zouden m.i. de nieuwe C X's voor in aanmerking komen welke de aanvallers op hun terugweg kan volgen en deze in hun basis aantasten. E.e.a. werd door mij reeds uiteengezet in het artikel „luchtmacht" enz. in het I.M.T. van Juli j.l. En hiermede ben ik tevens aangeland bij het punt, waar Schr. een aanhaling doet uit bovengenoemd artikel en daarbij met mij van opinie verschilt. Het gaat er hier om, dat, indien men de machteloosheid van de jagerverdediging aanvaardt, andere mogelijkheden dient te on derzoeken. Zoo haalde ik in genoemd artikel de idee naar voren zulks als uitweiding op mijn overwegingen om een offensief ele ment toe te voegen aan de jagerverdediging en naar aanleiding van uitingen in de buitenlandsche literatuur om z.g. „luchtkruisers", zijnde sterk bewapende, snelle meermotorige vliegtuigen, voor dit doel te bestemmen. Hoewel door mij werd aangegeven, dat deze kwestie voor ons nog niet aan de orde is, wil ik er hier even op ingaan. Waar gaat het om bij de luchtverdediging van de vlootbasis? In cle eerste plaats om te voorkomen, dat een bomaanval op de kwetsbaarste inrichtingen van de vlootbasis wordt uitgevoerd; in de tweede plaats om den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen zij het tijdens den aanval dan wel op den terugweg. Het eerst genoemde doel blijft te allen tijde hoofdzaak. Staan nu uitsluitend jagers ter beschikking, dan zal het in uitzonderingsgevallen geluk ken den vijand aan te grijpen voor hij zijn aanvalsdoel heeft be- 1056

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 28