6. COLONNEBRUGGEN MET VASTE ONDERSTEUNINGEN door D. H. DEKKERS, Kapitein der Genie. Ontwikkeld wordt een systeem van colonnebruggen, waarbij gebruik wordt gemaakt van standaardhoutmaten, zulks teneinde in oorlogstijd van een vlotte en eenvoudige materiaalvoorziening verzekerd te zijn. Aangegeven wordt een nieuw systeem voor de uitvoering van jukbruggen met toepassing van een heiportaal. A. INLEIDING. Na het overzetten van de eerste troepen bij een gewelddadigen rivierovergang, zullen zoo spoedig mogelijk maatregelen moeten worden genomen, om het hiervoor gebruikte overzetmaterieel weer beschikbaar te doen komen voor eventueel andere rivier overgangen, en om het zwaarder legermaterieel over te brengen. Tot dit overzetmaterieel behooren aanvankelijk de aanvals- bruggen, pontons, vlotten van drijfzakken, booten (rubber-) en later de drumvlotbrug, pontonbrug en pontonveren. Ter vervanging van deze overzetmiddelen zou een geïmprovi seerde brug .met vaartuigen als ondersteuning kunnen dienen, waartoe de bovenbouw wordt aangevoerd. De ervaring tot heden met deze ondersteuningen opgedaan, geeft geen hoopvolle verwachtingen wegens de slechte kwaliteit van de meeste rivierprauwen en het zeer gering aantal vaartuigen van voldoend drijfvermogen in de meeste rivieren in de vlakte. 2) Ten behoeve van den overgang van kleine waterloopen en kanalen (irrigatie-) kan veilig worden aangenomen, dat deze drijvende ondersteuningen zelfs geheel niet beschikbaar zullen zijn. Indien in het midden wordt gelaten, of voor een rivierovergang van eenig belang over de zeer breede en diepe rivieren in de x) Met 2 bijlagen en 8 foto's achter in dit nummer. 2) Zie I.M.T. Augustus 1935. „Pontonbrugslag enz. in Ned.-Indië" door T. van STRIEN. 1070

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 42