nabijheid van de kust veel waarde moeten worden gehecht aan de verdere verbetering en uitbreiding van onze overzetmiddelen als veren en pontonbruggen, zullen overigens in hoofdzaak in aanmerking komen, colonnebruggen met vaste ondersteuningen van jukken en schragen. Echter diene wel voor oogen te worden gehouden, dat, indien vaartuigen van voldoende capaciteit en constructie beschikbaar zijn, steeds de voorkeur zal zijn te geven aan het gebruik hiervan c.q. in combinatie met vaste ondersteuningen langs de oevers aangezien hiermede de grootste bouwsnelheid kan worden be reikt. Deze colonnebruggen kunnen worden onderscheiden in: 1. lichte colonnebruggen, geschikt voor voertuigen met een maximum gewicht van 2 a 2,5 ton. De brug is dan geschikt voor overgang van gesloten infanterie- colonnes met vieren, met inbegrip van gevechts- en bagagetrein, bergartillerie en vrachtauto's met een nuttig laadvermogen van 1 a 114 ton. De capaciteit van dit brugtype komt overeen met die van de reeds bestaande voorbereide drumvlotbrug. In de meeste gevallen zal gerekend kunnen worden op een geïmproviseerde constructie door middel van palmstammen, rondhout en bezaagd hout van betrekkelijk willekeurige afmetingen, zooals deze in den Indischen houthandel voorkomen. Aangezien de capaciteit van de lichte colonnebruggen gering is, zullen deze brugtypen slechts in beperkte mate worden toe gepast en hier verder buiten beschouwing blijven. 2. middelbare colonnebruggen, geschikt voor 2,5 5 tons lasten, waaronder dus kunnen worden gerekend de autocolonnes samengesteld uit 2,5 tons auto's, de gemotoriseerde veld- en hou witserartillerie, operatie- en ziekenauto's en wellicht ook de pantserauto's. Deze bruggen hebben bij den huidigen stand van het vervoersvraagstuk bij het leger juist voldoende capaciteit, aangezien de 2,5 tons auto voorloopig kan worden beschouwd als het universeel vrachtautotype, hetwelk in oorlogstijd zal worden gerequireerd. Naar d.z. meening is het hoogst gewenscht, de constructie van deze bruggen zoodanig te maken, dat zij de mogelijkheid bieden om zoonoodig te worden verzwaard tot de 3. zware colonnebruggen, geschikt voor lasten van maximum 10 ton. Dit zijn bruggen, welke geschikt zijn voor het etappegebied en waarvoor, betreffende maximum rijsnelheid en brugbelasting, geen of zeer geringe beperkende bepalingen behoeven te worden gemaakt. Er zal dus naar gestreefd moeten worden de ondersteuningen van de bruggen zooveel mogelijk geschikt te maken voor deze 1071

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 43