zware colonnebruggen. Hiervoor pleit ook het steeds toenemend aantal zware vrachtauto's (3 assen) en autobussen op Java. De bruggen met vaste ondersteuningen sub 2 en 3 werden den laatsten tijd bij verschillende oefeningen beproefd en zullen thans nader worden omschreven. Hierbij moge nog in het bijzonder de aandacht erop worden gevestigd, dat de vele rivieren en kanalen van de thans in belang rijkheid toenemende laagvlakten van Java, zich het beste leenen voor toepassing van bruggen met vaste ondersteuningen. B. BELASTING VAN DE BRUGGEN. Bij de bruggen wordt de maximum asbelasting als maatgevend voor de sterkteberekening genomen. Er wordt niet gerekend op een gelijktijdige belasting van zware voertuigen en menschen- massa. Voor de middelbare colonnebrug wordt aangenomen een vak belasting van 5 ton, waaronder één aslast van 3,5 ton. Een dubbele achteras wordt als één as beschouwd. Teneinde den bovenbouw van de middelbare brug licht te hou den, wordt geen stootcoëfficient ingevoerd, doch zal daarnaast als eisch worden gesteld een maximum rijsnelheid van 10 km/u met een afstand van de voertuigen in de colonne van minstens één vaklengte. Deze eischen moeten bij de bruggen op borden duide lijk zichtbaar zijn aangegeven. De zware colonnebruggen worden berekend op een vakbelasting van 5 10 ton, waarbij één maximum aslast van resp. 5 en 8 ton kan optreden. Op grootere belastingen behoeft op het Indisch wegenstelsel voorshands niet te worden gerekend. Daar de mini mum en maximum asbelasting nogal uiteen loopen, zal bij de samenstelling van den bovenbouw zijn te overwegen, welke be lasting kan worden verwacht (pantserauto's, luchtdoelgeschut, zware autobus, e.d.). Aangezien dit brugtype voor een groot gedeelte in het etappegebied en het achterland zal komen te liggen, wordt het opleggen van een zeer beperkte maximum snel heid en afstand van de voertuigen op de brug niet gewenscht geacht. Om deze redenen zal bij de sterkteberekening van den bovenbouw een stootcoëfficient van 1.4 worden aangehouden. C. TOELAATBARE MATERIAALBELASTING. Voor deze bruggen zijn de volgende materiaalspanningen toe laatbaar. 1Vloeistaalbuig-, trek- en drukspanning 1400 kg/cm2; 2. Hout (nat droog): buig- en trekspanning 100 130 kg/cm2; drukspanning vezel 50 90 kg/cm2; 20 30 kg/cm2; schuifspanningvezel 15 kg/cm2; 30 kg/cm2. 1072

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 44