De houtspanningen hebben betrekking op goede wildhoutsoor- ten en djatihout. In den regel zal moeten worden gerekend op nat houtzulks in verband met de omstandigheid dat het hout bij gebruik te velde onvoldoende gelegenheid zal hebben te drogen en dat het aanbrengen van een bederfwerend middel bij gebrek aan tijd wordt nagelaten. D. AFSTAND STEUNPUNTEN. Voor alle bruggen wordt een vaste afstand van de steunpunten van 4 m aangenomen, waarvan slechts in zeer bijzondere gevallen mag worden afgeweken. Zulks wordt uit de navolgende overwe gingen noodzakelijk geacht. 1. Bij de gebruikelijke wielbasis van 3 a 4,5 m van vrijwel alle motorvoertuigen wordt slechts één as of een dubbele achteras maatgevend voor de sterkteberekening van den bovenbouw. 2. Er wordt eenheid verkregen in liggerafmetingen, waardoor weer de voorbereidingen tot den brugslag worden vereen voudigd. 3. Een houtlengte van 4.50 m voor de liggers is nog betrek kelijk gemakkelijk te verkrijgen, terwijl de aanvoer hiervan met vrijwel alle transportmiddelen mogelijk blijft. 4. Bij geringen steunpuntsafstand is versterking van den boven bouw door het inleggen van meerdere liggers naderhand op eenvoudige wijze mogelijk. E. MATERIAALVOORZIENING. Het oude pionierbeginsel „brugslag met ter plaatse beschikbare materialen" gaat voor deze zware bruggen niet meer op en kan slechts bij hooge uitzondering worden toegepast. Immers, bamboe en palmstammetjes zijn onbruikbaar, terwijl de eigenlijke houtbosschen slechts in bepaalde streken van Java voorkomen en daarbuiten maar betrekkelijk weinig bruikbaar hout wordt gevonden. Te rekenen op „van afbraak afkomstige materialen" zal -gelet op de veelal zeer kleine gebouwen van in den regel weinig deugdelijk materiaal een hoogst speculatieve onderstelling blijven. Mocht toevallig in het terrein van actie over voldoende hout op stam worden beschikt, dan zal er nog onvoldoende tijd zijn na ontvangst van de opdracht tot brugslag om groote hoe veelheden hout te verzamelen en te verzagen. Slechts in die ge vallen, waar met korte bruggen (zooals oeverbruggen) en met toepassing van een enkel steunpunt kan worden volstaan, zal deze wijze van materiaal voorziening nog mogelijk zijn. Met betrekking tot het mechanisch verkeer zij opgemerkt, dat bij gebruik van rondhout voor liggers en dek (knuppeldek) een 1073

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 45