vaste ligging van dit materiaal in de brug verzekerd moet zijn, waartoe dit hout nog zal moeten worden bewerkt (bedisseld), hetwelk zeer tijdroovend is. Rondhout komt dan ook alleen in aanmerking voor de palen van jukken en schragen van bruggen op meerdere steunpunten, waarbij dit hout, zoo de omstandig heden daartoe aanleiding geven, bij voorkeur zal zijn te betrekken uit de omgeving van het werkterrein. Overigens zal dit hout moeten worden betrokken uit de djati- en wildhoutbosschen (c.q. stapelplaatsen) op Java, waaruit blijkens verkregen inlichtingen van de zijde van het Boschwezen in zeer korten tijd groote hoe veelheden palen kunnen worden beschikbaar gesteld. Moderne transportmiddelen en het vrij uitgebreid wegennet op Java maken een vlotten aanvoer mogelijk. In het algemeen zal dus hezaagd hout als het aangewezen materiaal zijn te beschouwen voor den bovenbouw en goeddeels ook voor den onderbouw van middelbare en zware colonnebrug- gen, waartoe ook de navolgende overwegingen aanleiding geven. 1. De constructie kan zeer eenvoudig en weinig bewerkelijk worden, dus kan het tempo van brugslag worden opgevoerd. 2. De constructie onttrekt zich minder aan een juiste sterkte berekening, dus besparing op materiaal, waardoor weer het transport hiervan minder wordt. De vragen kunnen nu worden gesteld, aan welke houtafmetingen de voorkeur moet worden gegeven en of de materiaalvoorziening in oorlogstijd verzekerd zal zijn. Beide vraagpunten zullen achter eenvolgens in beschouwing worden genomen. In den regel is de gang van zaken bij het ontwerp van een zwaarder brugtype, dat men, na het vaststellen van de op de constructieonderdeelen werkende momenten en krachten bij een bepaald laststelsel, een keuze doet voor wat betreft de hout afmetingen. Al naar het persoonlijk inzicht van den constructeur ontstaan dan voor één brug gewoonlijk een groot aantal houtaf metingen, welke met die van een andere brug weer verschillen. Deze werkwijze is voor gebruik te velde uit een oogpunt van materiaalaanvoer, eenvoud in constructie en snelheid van brug slag bepaald minder practisch te noemen. Toch zouden hiertegen nog betrekkelijk weinig bedenkingen zijn, indien bij het ontwerp gebruik kon worden gemaakt van bezaagd hout van in den handel voorkomende afmetingen, dat dan op de stapelplaatsen van de houthandelaren in ruime mate aan wezig moet zijn. Doch hier wordt op Java op groote moeilijkheden gestuit. Immers djatihout wordt in bezaagden vorm practisch niet in voorraad gehouden, terwijl het met den wildhouthandel al wei nig gunstiger is gesteld. Bij een bezoek aan verschillende stapel plaatsen in de grootste steden van Java, viel mij in het bijzonder 1074

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 46