Bij den huidigen stand van de vervoersmogelijkheden is aan vulling van dit ruwe hout uit de uitgestrekte djati- en wildhout- bosschen in zeer korten tijd mogelijk. Daar verschillende bedrijven over machinale zagerijen beschik ken, kunnen deze een groote dagcapaciteit ontwikkelen, terwijl daarnaast bij vrijwel alle zagerijen op Java, waar uit de hand wordt gezaagd, het aantal zagers practisch onbeperkt kan worden uitgebreid. Vooral in de boschrijke streken komt het beroep van houtzager zeer veel voor. Op vrijwel alle groote plaatsen en bij de houtaankapplaatsen kan derhalve op een productie aan bezaagd hout worden gerekend, welke ruim voldoende is om in elke behoef te te voorzien. Hierbij komt nog, dat het invoeren van een stan daardconstructie voor de bruggen met genormaliseerde houtmaten in slechts enkele lengten, de productie zeer bevordert en den aan voer naar de timmerparken of de bouwplaatsen vereenvoudigt. Immers, vrijwel alle opgevoerd hout is direct bruikbaar in de onderhanden brugconstructie. In dit verband moge hier het voordeel worden genoemd, dat een dergelijke werkwijze ook biedt met betrekking tot verschil lende zwaardere constructies uit de versterkingskunst, als com mandoposten, grootere schuilplaatsen, gassluizen, e.d., indien niet over zwaar rondhout kan worden beschikt. Zoo ontstaat in oor logstijd eenheidshout in de timmerparken en stapelplaatsen, waar over al naar behoefte voor de verschillende werkzaamheden te velde beschikt kan worden. Indien voor de brugliggers profielstaal moet worden toegepast, bijv. voor de zwaardere brugtypen, zullen hiervoor I. N. P. of D. I. N. profielen, bij voorkeur van eenzelfde hoogte en lengte als de houten liggers, zijn te nemen. Stalen liggers van geringer hoogte zullen op klossen moeten worden gelegd. Gebruik van rails voor liggers zal z.m. zijn te vermijden, in verband met het gering opleg oppervlak van den kop van de rail. Voor het bevestigen van de constructiedeelen kunnen bij deze bruggen bezwaarlijk sjorringen worden gebezigd. Het leggen van stevige ijzerdraad- of touwsjorringen is niet alleen tijdroovend, doch ook de betrouwbaarheid van deze verbindingen laat na eeni- gen tijd te wenschen over. In aanmerking komen derhalve: bouten 0 16 mm), mastkrammen 0 of[/] 1316 mm), hakkelbouten 0 16 mm), spoorspijkers en tirefonds 01316 mm), draadna gels (12, 15 en 18 cm) en bandijzer (0.8 X 25 mm). F. BESCHRIJVING VAN DE BRUGGEN. I. Algemeen. Voor de vaste ondersteuningen van de colonnebruggen kunnen zoowel jukken als schragen worden toegepast. 1076

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 48