het brugdek tusschen de zware radkeerders. Rekening houdend met de gemiddelde spoorbreedte der auto's komen de radstrooken op een afstand van 1.60 m h.o.h.; ze worden gevormd door 3 liggers op afstanden van 0.35 m. Bij de middelbare brug worden de lig gers samengesteld uit 2 platen 6 X 20 X 450 cm, welke aan de uiteinden en in het midden met bandijzer van 0.8 X 25 mm en verder met eenige lange draadnagels worden gekoppeld. Door de platen op juiste wijze te koppelen kan het krom- en scheluw- trekken van de liggers worden tegengegaan. Voor de zwaarste colonnebrug kan met 3 stalen liggers I NP 20 in elke radstrook worden volstaan. Bij toepassing van liggers van andere hoogte, dienen óf de houten óf de stalen liggers op klossen te worden gesteld. In de aangegeven standaardconstructie van de middelbare brug is de middelste houten ligger van elke radstrook uit de volgende overwegingen vervangen door een I NP 20. 1. Het geheel wordt met het oog op de doorbuiging van de hou ten liggers steviger. 2. De brug wordt reeds geschikt voor overgang van een enkel voertuig zwaarder dan 5 ton. 3. De flenzen van de profielen eigenen zich om daaraan door middel van tirefonds het hieronder te noemen windverband en de lange klossen bij de steunpunten te bevestigen. Rondhouten liggers zijn alleen voor de middelbare brug te gebruiken en verkrijgen dan een diameter van 20 22 cm, doch moeten, aan de bovenzijde geheel en bij de opleggingen ook aan den onderkant en de zijkanten worden bedisseld. Voor bevestiging van de dekplaten, welke nimmer aan de radstrooken mogen worden gespijkerd (bandenpechworden aan de buitenzijde van deze strooken afzonderlijk dubbele houten liggers aangebracht. Tot het verkrijgen van een voldoende samenwerkende con structie in de radstrooken en ter verstijving van het dek, wordt in het midden van elk vak een dwarsregel aangebracht. Deze bestaat voor de middelbare brug uit een onder tegen de houten liggers bevestigde enkele of dubbele plaat van 6 X 20 cm, welke met 4 bouten (0 16 mm) wordt verbonden aan de daarboven liggende dekplaat. Voor de zware bruggen kunnen hiertoe een tweetal U NP 14 dienen, waarvan één profiel in het dek wordt gelegd. Tegen verschuiving in langsrichting van den bovenbouw wor den onder tegen de houten liggers en aansluitend tegen de dub bele sloven der jukken lange klossen (6 X 12 X 330 cm) aange bracht zijwaartsche verschuiving wordt voorkomen door tusschen de liggers en op deze sloven gespijkerde klossen. 1080

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 52