aangenomen brugpeil wordt vastgelegd door middel van op de oevers geplaatste zichtlatten. De benoodigde materialen worden aan den oever verzameld en op zeer overzichtelijke wijze soort bij soort opgestapeld, teneinde het aan de opslagplaatsen nameten en bepaald zoeken der be noodigde materialen bij de nachtelijke werkzaamheden te voor komen. De palen worden z.s.m. aangepunt en, indien zij in betrekkelijk vasten grondslag moeten worden geslagen, bovendien aan de punt voorzien van bandijzer. Het afkorten der palen heeft in den regel gedurende den brugslag plaats; de kop wordt zuiver haaks af gezaagd en omslagen met bandijzer. Het bezaagd schorenhout, hetwelk in één lengte van 5 m wordt aangevoerd, wordt in de vereischte lengte verzaagd; de benoodigde klossen worden voor zien van even doorgeslagen draadnagels; de houten liggers worden samengesteld door middel van lange draadnagels en bandijzer. Aangezien het aantal ter beschikking staande werkkrachten gedurende den bruggebouw gewoonlijk gering zal zijn, verdient het alle aanbeveling met deze voorbereidende werkzaamheden reeds zoo spoedig mogelijk na den aanvoer van eenige materialen te beginnen. De voorbereide grondbalk, bestaande uit drie platen van 6 X 20 X 450 cm en een aantal daaraan bevestigde onderslagbalkjes, welk aantal afhankelijk is van de toelaatbare grondbelasting, wordt loodrecht op de brugas, zuiver waterpas op het vereischte peil gesteld en voorloopig met enkele piketten vastgezet. Bij toepassing van een vooruitgeschoven landhoofd (fig. 6, bijlage I) worden eenige korte palen met de koehei ingeslagen, de paalkop pen op de juiste hoogte in een waterpas vlak afgezaagd, waarna de grondbalk door middel van lange draadnagels op de paalkop pen wordt opgebouwd. Voor het af teekenen van de plaatsen der liggers op den grond balk wordt een liggermal gebruikt, waarop de liggerverdeeling van het eene vak met witte, die van het andere met roode verf is aangegeven; de lat wordt steeds met het daarop aange geven midden in de brugas gehouden. Teneinde het heiportaal te kunnen opstellen worden enkele hulpliggers over den grondbalk aangebracht. Het portaal wordt thans zoodanig opgesteld, dat het op den onderregel aangegeven midden in de as van de brug komt en deze regel juist boven de as van den grondbalk staat. De onderregel wordt in dezen stand gefixeerd door een lange klos op de hulpliggers te spijkeren en door de onderhoekpunten van het portaal door middel van draag- sjbrringen aan den grondbalk te bevestigen. In verband met de in de stijlen toelaatbare knikbelasting wordt de vertuiïng aangebracht naar op minstens 12 m achter de oplegging ingeslagen stevige piketten; naderhand heeft de vertuiïng plaats op minstens denzelf- 1083

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 55