pennen geschoven, waarna de moeren worden aangedraaid. Op de sloof worden de plaatsen der liggers met den liggermaal afgetee- kend, de liggers aangebracht en aan de onderzijde voorzien van lange klossen. Het heiportaal wordt thans in zoo steil mogelijken stand ver plaatst door verschuiving van den onderregel over de juist aan gebrachte liggers en vieren van de takels, totdat de onderregel op een afstand van 4 m (voor volgende jukken een veelvoud van 4 m) van de as van den grondbalk verwijderd is. De opstelling geschiedt verder op boven aangegeven wijze. Indien de jukken moeten worden gebouwd in het natte profiel, wordt voor het opstellen van heiploeg en geleiders een geïmpro viseerde werkvloer toegepast (zie fig. 3). Deze werkvloer rust aan de oeverzijde op een door middel van twee staaldraadstroppen aan het laatste juk afgehangen hulpdraagbalk en aan de voorzijde op een drijver van drums, vaartuig, ponton, bamboe e.d. De staal draadstroppen moeten zóólang worden genomen, dat de werk vloer iets naar voren oploopt en dat de afstand bovenkant werk vloer tot onderkant dubbele sloof bij voorkeur niet meer dan I m bedraagt. In verband hiermede zal, bij groote constructie hoogte van het brugdek boven het water, op den drijver een schraag kunnen worden gemonteerd, of de werkvloer aan de voorzijde op een in de rivier gestelde geïmproviseerde twee- beenige schraag, kunnen worden geplaatst. De drijver wordt al naar gelang de stroomsterkte op de gebruikelijke wijze verankerd. De heimal wordt op den werkvloer met enkele draadnagels vastgezet, na het midden hiervan met behulp van jalons in de brugas te hebben gesteld. Met den bouw van een volgend juk kan nu worden aangevangen. Zoodra de dubbele sloof van dit juk is aangebracht, wordt hieraan op dezelfde wijze als bij het voor gaande juk een hulpdraagbalk afgehangen, echter met dien ver stande, dat deze draagbalk onder de liggers van den werkvloer komt. Na het verwijderen van enkele vloerplanken wordt de drijver met de liggers zoover afgeduwd, tot de aan de achterzijde van de liggers bevestigde klossen in den juist afgehangen hulp draagbalk vallen. Bij toepassing van een hulpschraag worden de liggers van deze schraag gelicht en tijdelijk op de beide hulp- draagbalken gelegd; het verplaatsen van de schraag geschiedt op de gebruikelijke wijze, waarbij een tweetal in de bovenhoekpunten van het inmiddels vooruitgeschoven heiportaal bevestigde takels goede diensten kan bewijzen. Voor de verdere verdeeling en uitvoering der werkzaamheden wordt verwezen naar fig. 3 met daarbij geplaatst werkschema. Uit het bovenstaande moge blijken, dat de snel heid van brugslag geheel wordt bepaald dooi de vorderingen aan het bruggefront, 1085

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 57