Het is daarom noodzakelijk, dat hier de beste werkkrachten worden ingedeeld, en dat onder nauwgezet toezicht van een offi cier de grootst mogelijke voortvarendheid wordt betracht. Elke hier gemaakte vergissing bij het opmeten van afstanden en peilen, het aangeven van richting e.d. wreekt zich op de vordering van het geheele werk. De aanvoer van materialen en gereedschappen moet tot in de kleinste details zijn geregeld en onder leiding wor den gesteld van een onderofficier, die met de werkzaamheden aan het bruggefront een nauw contact onderhoudt. Foto 5 geeft een overzicht van een brugslag, waarbij van beide oevers uit wordt gewerkt. 3. Werkt ij den, werkplan en gegevens. Indien voldoende materialen zijn verzameld en de verdere aan voer hiervan is verzekerd, mag met eenige veiligheid worden aangenomen, dat de brugslag bij het werken vanuit één oever vordert met een snelheid van 1 m' in uur, waarbij gerekend wordt op een ploegsterkte van 20 a 25 man (1 brigade). Door vanuit beide oevers tegelijk te werken, hetgeen, indien de omstan digheden het toelaten, steeds de voorkeur verdient, wordt de snelheid ongeveer verdubbeld. Het aanleggen van eventueel be- noodigde toegangswegen tot de brug is in deze werktijden uiter aard niet begrepen. Aangezien het te velde regel zal zijn, dat de brug in continu bedrijf zal worden afgebouwd, moet steeds een werkplan worden ontworpen, waarbij wordt uitgegaan van de beschikbare werk krachten en de vereischte bruglengte. De navolgende ervaringen kunnen hiertoe wellicht als leidraad dienen. Een bruglengte van 12 16 m' kan door een ploeg zonder aflossing worden afgebouwdvan beide oevers uit werkend, bedraagt deze lengte ongeveer 28 m'. Bij groote bruglengte moet met elkaar aflossende ploegen wor den gewerkt. Met toepassing aan het tweeploegenstelsel kan van één oever uit 3236 m' en van beide oevers uit werkend, 6064 m' brug worden gebouwd. Grootere bruglengten worden, teneinde de troep niet aan arbeidskracht te doen inboeten, steeds volgens het drieploegen- stelsel uitgevoerd. De werktijden van de elkaar aflossende ploegen moeten zoo danig worden geregeld, dat de werkzaamheden in de keuken tot een minimum beperkt blijven. De opkomende ploeg eet kort vóór, de afkomende ploeg dadelijk na het werk. Het is practisch gebleken, om de werktijden voor de dagploegen vast te stellen op 5 uur en die voor de nachtploegen op 4% uur. 1086

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 58