Ten einde het werk zoo snel mogelijk te doen vorderen, con structiefouten zooveel mogelijk te voorkomen en het aflossen dei- ploegen vlot te doen plaats hebben, worden de manschappen in de ploegen steeds met dezelfde werkzaamheden belast. Zij nemen de gereedschappen op het werk van de voorgaande ploegen over en kunnen dan zonder verdere instructies met de onderhanden werk- zaamheden doorgaan. Een goede verlichting van het werkterrein gedurende den nacht is van overwegenden invloed op de arbeidsprestaties, welke dan weinig behoeven te verschillen van die bij daglicht. In dit opzicht voldoet uitstekend een verlichting met een viertal z.g. infanterie- zoeklichten. Deze worden over beide oevers gelijk verdeeld op gesteld en schijnen met maximum spreiding van den lichtbundel. Electris e verlichtingsmiddelen hebben het voordeel, dat zij met het oog op nachtelijke luchtverkenningen gemakkelijk en snel kunnen worden gedoofd en ontstoken. De tot heden veel gebruikte stormkings verkeeren in dit opzicht in het nadeel, terwijl de ver lichtingscapaciteit van deze lampen voor onderwerpelijk soort werk te gering is. Voor het bijlichten van enkele werkzaamheden aan den bovenbouw en bij de materiaalopslagplaatsen kunnen zij echter goede diensten bewijzen, ofschoon hier evengoed elec- trische zaklantaarns kunnen worden benut. III. Schraagbruggen. a. Onderbouw. Bij de standaardconstructie is de onderbouw samengesteld uit op 4 m afstand geplaatste trapeziumvormige schragen, welke tot het verkrijgen van het noodige langsverband in de brug twee aan twee zijn gekoppeld door vier vakschoren. De schragen bestaan uic een aantal stijlen, een dubbele sloof, een modderbalk en twee schoren. Het aantal stijlen is afhankelijk van de schraagbelasting (middelbare brug 5 ton, zware brug tot 10 ton), de schraaghoogte en de dikte van het beschikbare hout; voor een middelbare brug kan gewoonlijk met vier stijlen worden volstaan. Hierbij wordt aangenomen, dat de onder helling van 6 1 ge plaatste buitenstijlen elk de helft dragen van één der vertikale binnenstijlen. Voor de schraagbelasting kan rondhout (0 15 18 cm) of bezaagd hout (c.q. van genormaliseerde afmetingen) wor den genomen. Aan de uiteinden van de stijlen worden 5 a 6 cm breede pennen gezaagd, waarlangs dubbele platen van 6 X 20 X 540 cm met bou ten worden bevestigd, welke als dubbele sloof en modderbalk dienst doen. Het is ook mogelijk de stijlen te doen dragen op een aan de bovenzijde vlak gedisselden rondhouten modderbalk, waar aan zij met bandijzer of mastkrammen worden verbonden. Teneinde wegzakken van de schraag te voorkomen moet het oppervlak van het ondervlak van den modderbalk zóó groot wor- 1087

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 59