kogei (inbegrepen) naar boven wordt gemasseerd beurtelings met de linker- en rechterhand. Ter afwisseling kan met de muis van beide handen tegenover elkaar de zijkanten der pijp van beneden naar boven gemasseerd worden, terwijl geëindigd kan worden door beide handen tegen gesteld op en neer langs de pijp te wrijven om een snellen bloeds omloop te verkrijgen. Zeer belangrijk is het met schoon water de beenen zoolang te wasschen tot alle zeep verdwenen is. Dit kan men gemakkelijk constateeren door met de toppen van de vingers over de haren te wrijven, komt er schuim te voorschijn, dan is nog niet alle zeep afgespoeld. Een veel voorkomende fout is, dat men de beenen onmiddellijk na deze massage gaat bandageeren. Dit mag in geen geval, eerst moeten de beenen flink droog gewreven worden en daarna even in de zon nagedroogd, hierna kan men eerst tot bandageeren overgaan. Nimmer mogen de bandages te lang wor den omgelaten. Normaal 2 a 3 uur. Liever herhaalt men het bandageeren nog eens dus bij zwaar werk bijv. 2 uur na het werk, daarna afdoen en desnamiddags nogmaals 2 a 3 uur, waarna zoo- noodig na het afnemen der bandages de beenen met een weinig kamferspiritus worden opgefrischt. Ik ben over de verzorging van de beenen wat uitvoerig geweest, omdat een paard met slecht beenwerk niet zijn volle capaciteiten kan ontwikkelen en ons bovendien in den steek laat op het mo ment, dat wij het noodig hebben. Bovendien kan een springpaard van klasse met minder goed beenwerk met een goede verzorging nog jaren meeloopen, tot groot voordeel van den ruiter en van de sport. Thans nog een enkel woord over de hoeven. Harde en droge hoeven komen uit den aard der zaak in Indië veelvuldig voor. Het universeele middel is dan de waterbak. Toch meen ik, dat hiertegen ernstige bezwaren bestaan. In de eerste plaats werkt het, het ontstaan van rotstralen in de hand, voorts is het ontstaan van een soort rheumatische aandoening van de gewrichten niet denkbeeldig. Een zeer goed middel tegen harde en gevoelige voe ten, hetwelk bij alle spring- en military-ruiters van naam zeer geliefd is, is het plaatsen van de voeten in zakjes met koemest, z.n. gemengd met zemelen. Dit middel zag ik in Indië nog niet toepas sen doch het ligt in mijn bedoeling bij voorkomende gevallen, hier- mejde een proef te nemen. Bij voorkeur zet men het paard er in na het verzorgen en laat het staan tot den volgenden morgen, daarna worden de beenen en hoeven goed met water afgewasschen en de hoeven met hoevenvet ingewreven. Als hoevenvet is zeer te prefereeren een mengsel van één deel teer, één deel paardevet, Vt, deel lijnolie en 2 deelen vaseline, het geheel te vermengen onder matige verwarming. 1094

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 66