1104 8. NIEUW VERSCHENEN REGLEMENTEN, ENZ. Van het Ned. Voorschrift Inrichten Stellingen verschenen drie nieuwe deelen, t.w. aanhangsel C „Bijzondere geniewerkzaamheden te velde (voor pioniers)" dl. 1 gemeenschappen, dl. 2 legering en verpleging en dl. 3 verschil lende werkzaamheden. Dl. 1 (gemeenschappen) behandelt achtereenvolgens bruggen, wegen, ka belbanen, waterwegen en los- en laadplaatsen. De door de genie te bouwen bruggen worden onderscheiden in bruggen voor 5-tons-(max. asdruk 3y2 t.) en bruggen voor 10-tons-lasten (max. asdruk 8 t.) alsmede bruggen van voorbereid materieel; bij laatstgenoemde soort wordt al dadelijk de aandacht gevestigd op het voordeel van standaard- brugtypen (gemakkelijker verzameling en aanvoer van materialen, verkorting bouwtijd). Belastingschema's en andere gegevens noodig voor de berekening (als toe te laten spanningen) alsmede aanwijzingen voor de technische ver kenning zijn opgenomen. De 5 t.-bruggen hebben beperkte verkeersmogelijk heid; zij worden bij voorkeur als oeverbrug of schraagbrug en overigens naar gelang van de omstandigheden als schipburg (snelle bouw) en jukbrug uitgevoerd. De 10 t.-bruggen (geschikt voor alle verkeer) worden als regel geconstrueerd als jukbruggen en overigens als oeverbruggen, bruggen op stapelingen en schraagbruggen. Opmerking verdienen bij de landhoofdconstructie de ondersteuning van de grondbalk d.m.v. kleine dwarssloofjes en het verlengde landhoofd, voorts de driebeenige schraag en de concentratie van de ondersteuningen (liggers zoowel als beenen) onder de plaats van de belasting bij autobruggen, het samen voegen van planken (baddings) tot liggers (omwonden met bandijzer) en de toepassing van stalen I liggers. Bij de jukbruggen valt de snelle bevestigings- wijze van de draagkussens op de palen op, waarbij het dubbele draagkussen d.m.v. een horizontale bout om een in den paalkop irigeslagen hakkelbout wordt bevestigd; indien de paaldikte zulks echter toelaat geeft men de voor keur aan het laten staan van een houten pen aan den paalkop. Terecht wordt op de groote kwetsbaarheid van schipbruggen gewezen; is de kans van vij. aanvallen met vlgn. groot, dan dient snel uiteennemen in vlotten mogelijk te zijn. Bij de zware houten oeverbruggen past men (c.q. samengestelde) hang- en (of) spanwerken toe, dan wel (c.q. gecombineerd met) dubbele liggers, welke laatste onderling d.m.v. bouten, krammen en vulstukken worden gekop peld. T.a.v. het heien juk voor juk wordt dz. de voorkeur gegeven aan de on langs bij het bat. pioniers door kap. Dekkers gedemonstreerde en sedert h.t.l. ingevoerde methode, waarbij gebruik wordt gemaakt van een verplaatsbaar vertuid heiportaal van stalen buizen (heiblok en leiders worden aan de hor. bovenstang van het portaal bevestigd) Van belang is het voorbereide materieel van profielstaal, waarvan slechts eenige hoeveelheid o.m. een kokerliggerbrug, een lichte vakwerkbrug (met hoog zoowel als met laag rijvlak) en profielstalen stapellichamen bij de Ned. genietroepen aanwezig is (in oorlogstijd uit te breiden). x) Zie het artikel „Colonnebruggen met vaste ondersteuningen" in dit nummer, Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 76